80 χρόνια παγωτό γιορτάζει φέτος η ΕΒΓΑ και φτιάχνει το καλοκαίρι μας με ένα νέο vintage ξυλάκι, που φέρνει αναμνήσεις και γεύση από το παρελθόν, βασισμένο στην αυθεντική συνταγή του 1936.
Μάλιστα, η ΕΒΓΑ ήταν η πρώτη στην Ελλάδα που έφτιαξε παγωτό ξυλάκι, κερδίζοντας βραβείο ευρεσιτεχνίας.
Παράλληλα, η ΕΒΓΑ ήταν και η πρώτη εταιρεία που γέμισε τους δρόμους με παγωτατζήδες και τα καρότσια τους , οι οποίοι φώναζαν το ιστορικό «έβγα να πάρεις ΕΒΓΑ».
![ΕΒΓΑ παγωτό: Ξυλάκι όπως παλιά, ξυλάκι για πάντα | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-06/katalogos1_24.jpeg?itok=00Dv9TpE)
Γ ια να γιορτάσει τα 80 καλοκαίρια η ΕΒΓΑ φτιάχνει το «Ξυλάκι όπως παλιά», βασισμένο στην αυθεντική συνταγή του 1936, με πλούσιο γάλα, αφράτη κρέμα γάλακτος, αυγά και αρωματική βανίλια, σε 3 διαφορετικές, επετειακές vintage συσκευασίες.
![ΕΒΓΑ παγωτό: Ξυλάκι όπως παλιά, ξυλάκι για πάντα | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-06/katalogos2_25.jpeg?itok=rzgIYKog)
Για τα 80 χρόνια της η ΕΒΓΑ, διοργάνωσε ένα δρώμενο στους δρόμους της Αθήνας με ένα παλιό συλλεκτικό λεωφορείο, που γέμισε τους επιβάτες νοσταλγία και λαχτάρα για καλοκαίρι!
![ΕΒΓΑ παγωτό: Ξυλάκι όπως παλιά, ξυλάκι για πάντα | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-06/katalogos4_15.jpeg?itok=0AuYqvHc)
![ΕΒΓΑ παγωτό: Ξυλάκι όπως παλιά, ξυλάκι για πάντα | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-06/katalogos5_4.jpeg?itok=G6gNm1j_)