Τα καΐκια του McCabe έδεσαν στον Πόρο.
Το Σάββατο, 23 Απριλίου πραγματοποιήθηκαν στην γκαλερί Citronne στον Πόρο, τα εγκαίνια της έκθεσης φωτογραφίας του Αμερικανού φωτογράφου Robert McCabe, με θέμα τα παλαιά «Αιγαιοπελαγίτικα Καΐκια, 1954-64».
![Γκαλερί CITRONNE: Δείτε τα εγκαίνια για τα «καΐκια» του Robert McCabe στον Πόρο | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/rob3_4_0.jpg?itok=MyaH0W3s)
Με κέντρο την θάλασσα, μέσα από το μαυρόασπρο φιλμ, οι φωτογραφίες αποτυπώνουν το φυσικό, κοινωνικό και πολιτισμικό περιβάλλον της Μεταπολεμικής Ελλάδας.
![Γκαλερί CITRONNE: Δείτε τα εγκαίνια για τα «καΐκια» του Robert McCabe στον Πόρο | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/rob6_0_0.jpg?itok=oc4YMeO1)
Τα ξύλινα καΐκια, έκφραση μιας τέχνης από άλλους καιρούς, αποπνέουν την σχέση του ανθρώπου με την θάλασσα, ανακαλούν το παρελθόν και εγείρουν την νοσταλγία για ένα άλλο τρόπο ζωής.
![Γκαλερί CITRONNE: Δείτε τα εγκαίνια για τα «καΐκια» του Robert McCabe στον Πόρο | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/cabe11_.jpg?itok=1n0rcS0P)
Εγκαίνια: Ο Πρέσβης των ΗΠΑ στην Ελλάδα David D. Pearce με την σύζυγό του Leyla Pearce, την διευθύντρια της γκαλερί Citronne και ιστορικό τέχνης, Τατιάνα Σπινάρη – Πολλάλη και τον φωτογράφο Robert ΜcCabe.
![Γκαλερί CITRONNE: Δείτε τα εγκαίνια για τα «καΐκια» του Robert McCabe στον Πόρο | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/cabe_22.jpg?itok=_culFlHd)
Ο φωτογράφος Robert ΜcCabe, ο Πρέσβης των ΗΠΑ στην Ελλάδα David D. Pearce με την σύζυγό του Leyla Pearce, ηδιευθύντρια της γκαλερί Citronne και ιστορικό τέχνης, Τατιάνα Σπινάρη – Πολλάλη, ο Πρέσβης της Βρετανίας στην Ελλάδα John Kittmer και ο David Bates.
![Γκαλερί CITRONNE: Δείτε τα εγκαίνια για τα «καΐκια» του Robert McCabe στον Πόρο | iefimerida.gr 4](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/cabe_33.jpg?itok=BhHUKRbJ)
Ο φωτογράφος Robert ΜcCabe με την διευθύντρια της γκαλερί Citronne και ιστορικό τέχνης, Τατιάνα Σπινάρη – Πολλάλη και τον Πρέσβη της Βρετανίας στην Ελλάδα, John Kittmer
Πενήντα ασπρόμαυρες φωτογραφίες αποκαλύπτουν τα «Αιγαιοπελαγίτικα Καΐκια, 1954-64».
![Γκαλερί CITRONNE: Δείτε τα εγκαίνια για τα «καΐκια» του Robert McCabe στον Πόρο | iefimerida.gr 5](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/caiki_1.jpeg?itok=SQ3mrgrb)
Η προσέγγιση του φωτογράφου είναι οι άνθρωποι και η ζωή τους, όπως την ορίζει η σχέση τους με την θάλασσα. Οι φωτογραφίες απεικονίζουν την επιβίωση μετά από την καταστροφική δεκαετία του 1940, τον μόχθο, τον σκληρό αγώνα για την συνέχεια της ζωής.
Το Αιγαίο, ανέκαθεν καθοριστικό στοιχείο της ελληνικής φύσης, έρχεται και επανέρχεται στο επίκεντρο της Ιστορίας, όπως άλλωστε συμβαίνει και σήμερα. Τα γνώριμα ελληνικά νερά, με το ιστορικό και πολιτισμικό τους βάθος, δημιουργούν απαντοχές, πλαισιώνουν, προστατεύουν, εξασφαλίζουν.
![Γκαλερί CITRONNE: Δείτε τα εγκαίνια για τα «καΐκια» του Robert McCabe στον Πόρο | iefimerida.gr 6](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/rob4_3_0.jpg?itok=zGqQLE7P)
Επιμέλεια: Τατιάνα Σπινάρη – Πολλάλη, Δρ της Ιστορίας της Τέχνης
Γκαλερί CITRONNE
Έκθεση Robert McCabe, Πόρος
23 Απριλίου - 29 Μαίου