Μία εξιδανικευμένη φύση παρουσιάζει σε αυτήν του την ενότητα έργων ο εικαστικός Ανδρέας Κοντέλλης.
Λάδια σε καμβά απεικονίζουν το φυσικό τοπίο της Λήμνου, νησί που αποτελεί το πλαίσιο όπου ο ζωγράφος αποδίδει αβίαστα την αφήγησή του.
Τα πρόσωπά των πορτρέτων του ενοικούν έναν κόσμο παρθένο και αδιαμόρφωτο, βυθίζονται στην εγγενή αθωότητά τους, εναρμονίζονται. Η ζωγραφική αυτή προτείνει την αρμονική συμμετοχή μας στο κάλλος και στην ενότητα του κόσμου.
![Φύσις: Πηγή έμπνευσης το τοπίο της Λήμνου | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/kontellis_fysis_1.jpg?itok=J29UqyVH)
Με τίτλο «Φύσις» εγκαινιάζεται στη Γκαλερί Σκουφά την Πέμπτη 12 Μαΐου 2016 στις 8.00 μ.μ., η ατομική έκθεση ζωγραφικής του Ανδρέα Κοντέλλη. Η έκθεση θα διαρκέσει έως και τo Σάββατο 4 Ιουνίου.
Με σπουδές στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών Αθηνών και μεταπτυχιακό στο Middlesex University του Λονδίνου ο Κοντέλλης, μαθητής του Π. Τέτση, χρησιμοποιεί με ισχύ και ευαισθησία τα ζωγραφικά του μέσα.
![Φύσις: Πηγή έμπνευσης το τοπίο της Λήμνου | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/kontellis_0.jpg?itok=gwXL7jJw)
Ατομική έκθεση Ανδρέα Κοντέλλη «Φύσις»
ΓΚΑΛΕΡΙ ΣΚΟΥΦΑ, Σκουφά 4, Κολωνάκι, τηλ: 210-3643025