Την αντίδραση του καλλιτεχνικού και όχι μόνο χώρου έχει προκαλέσει η ανακοίνωση ότι νέος διευθυντής του Ελληνικού Φεστιβάλ αναλαμβάνει ο Βέλγος Γιαν Φαμπρ.
Και αυτό γιατί το πρόγραμμα για το 2016 θα είναι εξ ολοκλήρου αφιερωμένο στον πολιτισμό της χώρας του, το Βέλγιο, γιατί όπως ανέφερε ο Φαμπρ «δεν είχε τον απαιτούμενο χρόνο να ετοιμάσει τις ελληνικές προτάσεις».
Μεταξύ άλλων από αυτούς που αντέδρασαν ήταν και η Ελενα Ακρίτα, η οποία δημοσίευσε στο λογαριασμό της στο Facebook ανοιχτή επιστολή προς τον υπουργό Πολιτισμού και Αθλητισμού Αριστείδη Μπαλτά.
![Εξαλλη η Ακρίτα με Μπαλτά και Φαμπρ: Το πιο κοντινό που πήγες στην Επίδαυρο ήταν η... ταβέρνα | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/akrita-balta.jpg?itok=SXtvZjTX)
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο