Έναν «ζωντανό» ανοιξιάτικο κήπο κρέμασε η Λονδρέζα καλλιτέχνης Ρεμπέκα Λουίζ Λο στο ταβάνι του εμπορικού κέντρου «Μπικίνι» του Βερολίνου.
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin2_6.jpg?itok=RczkFN7j)
Χρησιμοποιώντας τα άνθη 30.000 λουλουδιών, όλων των χρωμάτων και των ειδών, η βρετανίδα καλλιτέχνης στόλισε την οροφή στο φουαγιέ του «Μπικίνι».
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin1_3.jpg?itok=SykpMhe7)
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin3_5.jpg?itok=FzadINZS)
Τα λουλούδια δώρισε για αυτό τον σκοπό η Tollwasblumenmachen, εταιρεία που συνεργάζεται με το περίφημο Συμβούλιο Ανθοκομίας της Ολλανδίας.
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin5.jpg?itok=ig86Bdpt)
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 4](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin4_0.jpg?itok=MZ6lQbMV)
Η Λο έχει μεταξύ άλλων δημιουργήσει και τους «Ελληνικούς Κήπους» στην Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών εδώ στην Αθήνα.
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 5](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin6.jpg?itok=UNf3_ev_)
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 6](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin8.jpg?itok=m1VVEIPP)
Η site-specific καλλιτεχνική εγκατάσταση πρόκειται να «ξεραθεί» σταδιακά, αλλάζοντας χρώματα και μορφή, σε μια διαδικασία σταδιακής μετάλλαξης του έργου.
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 7](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin13.jpg?itok=2XyIcCA9)
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 8](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin11.jpg?itok=3ShtpYsm)
«Στόχος μου είναι το έργο να είναι φιλόξενο, ελκυστικό, μαγευτικό, μια ωδή στην άνοιξη και στην φύση» δηλώνει η Λο και προσθέτει, «ήθελα να συμβαδίζει με τις απλές, σεμνές γραμμές του μεταπολεμικού κτηρίου του εμπορικού κέντρου».
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 9](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin9.jpg?itok=qPxLkGUR)
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 10](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin10.jpg?itok=pHFKZfSE)
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 11](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin12.jpg?itok=wFV0D931)
![Οι «κρεμαστοί κήποι» του Βερολίνου [εικόνες] | iefimerida.gr 12](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/berlin7.jpg?itok=iiaVSYuR)