Η Λίβερπουλ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε γρήγορα και με το 1-1 μέσα στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Europa League.
Επίσης, η Σεβίλλη πολύ άνετα με το 3-0 επί της Βασιλείας προκρίθηκε, όπως και η Σπάρτα Πράγας (0-3) μέσα στο «Ολίμπικο» επί της Λάτσιο. Η Ντόρτμουντ κέρδισε και μέσα στο Λονδίνο την Τότεναμ (1-2) και προκρίθηκε πανηγυρικά, ενώ Βιγιαρεάλ (0-0), Μπιλμπάο (2-1), Σαχτάρ Ντόνετσκ (0-0) πέρασαν με την... βοήθεια του πρώτου ματς που είχαν κερδίσει κόντρα σε Λεβερκούζεν, Βαλένθια και Αντερλεχτ αντίστοιχα.
Η Μπράγκα έκανε την ανατροπή και μετά την ήττα της στην Τουρκία κέρδισε άνετα 4-1 την Φενέρ και πέρασε στην επόμενη φάση.
Ετσι, προκρίθηκαν στους «8» του Europa League: Βιγιαρεάλ, Σπάρτα Πράγας, Μπιλμπάο, Λίβερπουλ, Ντόρτμουντ, Σεβίλλη, Σαχτάρ Ντόνετσκ, Μπράγκα.
Tα γκολ