Με τον τρόπο του Πογιέτ – Αλώβητη (0-0) η ΑΕΚ στην Τρίπολη - iefimerida.gr

Με τον τρόπο του Πογιέτ – Αλώβητη (0-0) η ΑΕΚ στην Τρίπολη

Εχοντας αρκετές καλές στιγμές για να σκοράρει, η ΑΕΚ έφυγε αλώβητη από την Τρίπολη μετά το 0-0 με τον τοπικό Αστέρα στο ματς που έκλεισε την 25η αγωνιστική της Super League.

Ετσι, η Ενωση είναι στο +5 από τον Παναθηναϊκό και στο +12 από τον ΠΑΟΚ. Στο 92' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Τζιμπούρ.

Καλύτερη η ομάδα του Πογέτ στο πρώτο 45λεπτο. Ήταν σταθερά στην επίθεση, μπορεί να της έλλειψε η κλασική ευκαιρία, όμως δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα απ’ τις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων. Δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι στην Ένωση στο 34ο λεπτό, όταν ο Ιγκλέσιας έριξε με κεφαλοκλείδωμα στο έδαφος τον Λαμπρόπουλο.

Ο τραυματισμός του Γιόχανσον έκατσε… κουτί στον Αστέρα, που πήρε τα ηνία στο δεύτερο και πίεσε αρκετά τον Μπαρόχα και τους αμυντικούς του. Η ΑΕΚ συνήλθε μετά το 70’, όταν ο Πογέτ το «γύρισε» σε 4-2-3-1, όμως και πάλι της έλειψαν οι καθαρές ευκαιρίες. Αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη ο Τζεμπούρ στην εκπνοή (90+3΄), δεν αποβλήθηκε ο Ιγκλέσιας για φάουλ με το γόνατο στον Αραβίδη στο 78'.