Δεκατρείς καλλιτέχνες συμμετέχουν με εγκαταστάσεις και μία περφόρμανς στην ενδιαφέρουσα έκθεση που εγκαινιάζεται στον οδό Μασσαλίας.
Η Ελληνοαμερικανική Ένωση και το Hellenic American College (HAEC) σε συνεργασία με το Hellenic American University (Manchester, NH, USA) παρουσιάζουν την ομαδική, εικαστική έκθεση Birth of Coexistence (Γέννηση της Συνύπαρξης). Η έκθεση εγκαινιάζεται τη Δευτέρα 18 Ιανουαρίου 2016 στην Γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης στο Κολωνάκι.
![Η «Γέννηση της συνύπαρξης», ομαδική έκθεση στην Ελληνοαμερικανική Ενωση [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/kafouros.jpg?itok=b-POfB0n)
Όπως αναφέρει για την έκθεση ο συγγραφέας και επιμελητής εκδόσεων Θεόφιλος Τραμπούλης: «Σε ό,τι αφορά την τέχνη, το σημασιολογικό, πολιτικό, αισθητικό φορτίο που φέρει το πρόθημα “συν-” βρίσκεται κατεξοχήν εντός του έργου.
![Η «Γέννηση της συνύπαρξης», ομαδική έκθεση στην Ελληνοαμερικανική Ενωση [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/ameladiotis.jpg?itok=gpSo_8AN)
»Συγκροτημένο μέσα σε μια διαλεκτική στιγμή, είναι αυτό που καταφέρνει να γεννήσει καινούργια περιγράμματα και νοήματα, καινούργιες μορφές ζωής, οι οποίες, αδοκίμαστες, υβριδικές, κάποιες τερατώδεις και άλλες γαλήνιες, ασχημάτιστες ή οριακές, εκβάλλουν στον κοινωνικό χώρο. Η “γέννηση της συνύπαρξης” υπονοεί πως η καλλιτεχνική πράξη δεν παράγει απλώς ένα αντικείμενο: δημιουργεί ταυτότητες, σχέσεις και αντανακλάσεις, νήματα που ξεκινούν από έναν πυρήνα για να συνδέσουν σε νέες μορφές έλξης, απώθησης, συμφιλίωσης ή βίας τα υποκείμενα γύρω του».
![Η «Γέννηση της συνύπαρξης», ομαδική έκθεση στην Ελληνοαμερικανική Ενωση [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/piperidou.jpg?itok=_bbc4-YR)
![Η «Γέννηση της συνύπαρξης», ομαδική έκθεση στην Ελληνοαμερικανική Ενωση [εικόνες] | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/tsitsopoulos.jpg?itok=b2sf-Lco)
Επιμέλεια έκθεσης: Χαρά Πιπερίδου
Συμμετέχουν οι καλλιτέχνες: Αμελαδιώτης Δημήτρης, Βελώνης Κωστής, Δημητροπούλου Μάρθα, Δούκα Αναστασία, Καναρέλης Νίκος, Καφούρος Ηλίας, Παπαηλιάκης Ηλίας, Πιπερίδου Χαρά, Σαχίνη Νάνα, Τσεριώνης Γιώργος, Τσιτσόπουλος Φίλιππος, Χαραλαμπίδης Νίκος, Performance: ntilit
![Η «Γέννηση της συνύπαρξης», ομαδική έκθεση στην Ελληνοαμερικανική Ενωση [εικόνες] | iefimerida.gr 4](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/charalambidis.jpg?itok=kM10Q1Vk)
Η έκθεση
«Birth of Coexistence», ομαδική
Γκαλερί Ελληνοαμερικανικής Ένωσης: Μασσαλίας 22, Κολωνάκι
Εγκαίνια: Δευτέρα 18 Ιανουαρίου, στις 20.00
Διαρκεί: ως 10 Φεβρουαρίου
Είσοδος ελεύθερη