Απίθανος τερματοφύλακας: Απέκρουσε 3 πέναλτι κόντρα στην Άντερλεχτ [βίντεο] - iefimerida.gr

Απίθανος τερματοφύλακας: Απέκρουσε 3 πέναλτι κόντρα στην Άντερλεχτ [βίντεο]

Το πρόσωπο του μήνα όχι μόνο στο Βέλγιο αλλά στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο έγινε ο τερματοφύλακας της Μαλίν, Ζαν-Φρανσουά Ζιλέ, ο οποίος απέκρουσε τρία πέναλτι στο παιχνίδι με την Αντερλεχτ, με την ομάδα του να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο τελικό 1-1.

Δεν πρόκειται για τη διαδικασία των πέναλτι αλλά για την κανονική ροή του αγώνα. Ο 36χρονος γκολκίπερ αρνήθηκε τρεις φορές σε διαφορετικούς παίκτες της Αντερλεχτ το γκολ, πραγματοποιώντας ρεκόρ επεμβάσεων ενώ είδε την ομάδα του να ισοφαρίζει στο φινάλε του αγώνα με αυτογκόλ και να... «κλέβει» το βαθμό της ισοπαλίας.