Ύστερα από εκθεσιακή απουσία 7 ετών, ο κορυφαίος εικαστικός Αλέκος Φασιανός παρουσιάζει χαρακτηριστικά έργα του, στο νησί των ανέμων.
Πρόκειται για έργα από τις πολύ δημοφιλείς σειρές με τους αεικίνητους ποδηλάτες, τους αμετανόητους καπνιστές ή τα υπέροχα ζευγάρια του, στην έκθεση του, στην γκαλερί Kapopoulos Fine Arts, στη Μύκονο, δίνοντας το «παρών» στα εγκαίνια, που θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 18 Ιουλίου.
![Ενας Φασιανός ονειροπολεί στη Μύκονο | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/alekos1_0.jpg?itok=Qy5cuzeJ)
Ανάμεσα στα έργα της έκθεσης, η οποία θα διαρκέσει έως τις 2 Αυγούστου, είναι και το περίφημο «Αδάμ και Εύα στην αυλή τους». Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αλέκος Φασιανός έχει να παρουσιάσει έκθεση από το 2007, ενώ, το 2008, είχε κάνει έκθεση με κολάζ.
![Ενας Φασιανός ονειροπολεί στη Μύκονο | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/alekos2.jpg?itok=lC9rcoon)
Η δρ. Ιστορίας της Τέχνης, Νέλη Μισιρλή, στον κατάλογο της έκθεσης: «Φασιανός: Μυθολογίες του καθημερινού», που είχε πραγματοποιηθεί στην Εθνική Πινακοθήκη και στο Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτζου, σημείωνε για τον μεγάλο Έλληνα ζωγράφο:
«Ο Φασιανός δεν διστάζει, µε τα ίδια πάντα αποτελέσματα, να χρησιμοποιήσει όλα τα υλικά και όλα τα είδη γραφικής ύλης, ακόμη δε, να υποστηρίξει το σχέδιο µε έγχρωμα κραγιόνια και ακουαρέλα.
![Ενας Φασιανός ονειροπολεί στη Μύκονο | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/alekos3_0.jpg?itok=79wcCM2y)
Τότε, το χρώμα δεν διαρθρώνει, αλλά υποτάσσεται στη μουσική της γραμμής, στη σαφήνεια και στον δυναμισμό της. Και εκεί, που θα 'λεγε κανείς ότι το μνημειώδες εξυψώνει την παράσταση, ο λυρισμός της γραμμής τής προσδίδει τρυφερότητα, ρομαντισμό, ποίηση.
Με λίγες µόνο κινήσεις του χεριού, διαγράφεται ο άνδρας που τραγουδάει στο παλκοσένικο, n γυναίκα που ονειροπολεί στο παράθυρο, το ζευγάρι που ερωτοτροπεί, οι ποδηλάτες που τρέχουν, τα άλογα που καλπάζουν, και, γενικά, από κάθε σχέδιο, μεταδίδεται n χαρά της ζωής και n αλήθεια της ύπαρξης.
Πληροφορίες
Kapopoulos Fine Arts: Ενόπλων Δυνάμεων 15 - Ματογιάννι, Μύκονος, τηλ.: 22890 27005.