Βλέμμα αποχαυνωμένο και αχανές. Προσωπάκια ανέκφραστα, υπνωτισμένα και μεταμορφωμένα. Αυτές είναι οι αληθινές αντιδράσεις των παιδιών που παρακολουθούν για ώρες τηλεόραση.
![«Παιδιά ζόμπι» - Οταν η τηλεόραση αποχαυνώνει [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/z-1_17.jpg?itok=hC0-UVQG)
![«Παιδιά ζόμπι» - Οταν η τηλεόραση αποχαυνώνει [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/z-2_14.jpg?itok=gW3TXdzl)
Στο πρότζεκτ της «Idiot Box» η φωτογράφος Donna Stevens εξερευνά τις αντιδράσεις των παιδιών μπροστά στην τηλεόραση. «Τα παιδιά που φωτογράφισα είναι 3 έως 4 ετών και είναι από την γειτονιά μου στο Μπρούκλιν» δήλωσε η φωτογράφος και αναρωτήθηκε: « Μήπως θα πρέπει, όμως, να δώσουμε μεγαλύτερη προσοχή στο ρόλο της τεχνολογίας στις ζωές των παιδιών μας; Και πόσο εγγυημένη είναι, τελικά, αυτή μας η εξάρτηση;» δήλωσε.
![«Παιδιά ζόμπι» - Οταν η τηλεόραση αποχαυνώνει [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/z-3_13.jpg?itok=tmT6EPji)
![«Παιδιά ζόμπι» - Οταν η τηλεόραση αποχαυνώνει [εικόνες] | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/z-4_6.jpg?itok=r8m02oqv)
![«Παιδιά ζόμπι» - Οταν η τηλεόραση αποχαυνώνει [εικόνες] | iefimerida.gr 4](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/z-5_11.jpg?itok=hr-CLCTS)
Οι φωτογραφίες για το πρότζεκτ τραβήχτηκαν σε ένα σκοτεινό δωμάτιο που το μόνο διαθέσιμο φως ήταν αυτό της τηλεόρασης.
![«Παιδιά ζόμπι» - Οταν η τηλεόραση αποχαυνώνει [εικόνες] | iefimerida.gr 5](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/z-6_2.jpg?itok=By3EnBeG)
Τα παιδιά μοιάζουν να μην γνωρίζουν την παρουσία της φωτογράφου και δείχνουν να έχουν απορροφηθεί με μάτια απλανή και ανέκφραστα, στο θέαμα της τηλεόρασης.
![«Παιδιά ζόμπι» - Οταν η τηλεόραση αποχαυνώνει [εικόνες] | iefimerida.gr 6](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/z-8_4.jpg?itok=navPQfJ2)