Kαι ξαφνικά, στην τρίτη ή τέταρτη θέση των τάσεων του ελληνικού Τwitter βρέθηκε ένα hashtag που καλεί τους χρήστες του μέσου να μπλοκάρουν τον Αδωνι Γεωργιάδη.
#block_Adonis είναι το περιβόητο hashtag που προέκυψε μετά από μια αντιπαράθεση που είχε ο πρώην υπουργός Υγείας με έναν follower του. Η διαμάχη ξεκίνησε από τη μεταφορά των λειψάνων της Αγίας Βαρβάρας στο νοσοκομείο «Αγιος Σάββας», πέρασε στο θέμα των καρκινοπαθών και σε επιλογές που έκανε επί υπουργίας του ο Αδωνις Γεωργιάδης.
![#block_Adonis: Κίνημα στο Τwitter για να μπλοκάρουν τον Αδωνι Γεωργιάδη [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/block1.jpg?itok=HGWGKy-G)
Η ατάκα που προκάλεσε τη δημιουργία του κινήματος να «μπλοκαριστεί» ο Αδωνις Γεωργιάδης ήταν ότι αμφισβήτησε αν όντως ο follower του ήταν καρκινοπαθής, όπως έγραφε ο ίδιος.
![#block_Adonis: Κίνημα στο Τwitter για να μπλοκάρουν τον Αδωνι Γεωργιάδη [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/arxikotweet_0.jpg?itok=BNwiesZA)
Μετά τον σάλο και με το hashtag να σαρώνει στο Τwitter, o Αδωνις Γεωργιάδης έγραψε σήμερα το πρωί: Για να το κλείσουμε το θέμα, εάν έχω κάνει λάθος και ήταν όντως καρκινοπαθής και όχι τρολ όπως φαίνεται, συγγνώμη.
![#block_Adonis: Κίνημα στο Τwitter για να μπλοκάρουν τον Αδωνι Γεωργιάδη [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/sygnomi.jpg?itok=70q4edfj)