Με σημαντικές απώλειες άνοιξε σήμερα το Χρηματιστήριο Αθηνών, ωστόσο προϊόντος του χρόνου η εικόνα άρχισε να βελτιώνεται.
Συγκεκριμένα, στις 10:42 ο Γενικός Δείκτης υποχωρούσε σε ποσοστό -1,45%, ευρισκόμενος στις 786,38 μονάδες, ενώ η πτώση έφτασε κάποια στιγμή μέχρι και το -1,80%.
Κάτι απολύτως λογικό, καθώς «βγήκαν» κάποιες ρευστοποιήσεις μετά την άνοδο που σημειώθηκε τις προηγούμενες μέρες (με εξαίρεση τη χθεσινή συνεδρίαση και την πτώση του 1%), αλλά και μετά τη χθεσινή υποβάθμιση της Ελλάδας από τη Moody's.
Ωστόσο, ακριβώς όπως χθες η Moody's συνετέλεσε στην πτώση του Δείκτη, έτσι σήμερα η ίδια τον... ώθησε (και αυτή) ψηλότερα. Ο λόγος; Η σημερινή ανάλυσή της που προβλέπει ότι τελικά θα υπάρξει συμφωνία ανάμεσα στην Ελλάδα και τους δανειστές της.
Γύρω στη 1 ο Δείκτης ενισχυόταν σε ποσοστό +0,46%, για αρκετή ώρα μετά «πελαγοδρομούσε» ανάμεσα σε αρνητικό και θετικό πρόσημο, ωστόσο γύρω στις 4 μ.μ. η άνοδος επιταχύνθηκε... απότομα με μαζικές αγορές και πλέον (16:38) το Χρηματιστήριο ενισχύεται σε ποσοστό 2,17%, στις 815,30 μονάδες!
Η πραγματικά εντυπωσιακή αυτή άνοδος του Δείκτη, σύμφωνα με πληροφορίες, οφείλεται σε δήλωση του Μπενουά Κερέ, μέλους του εκτελεστικού συμβουλίου της ΕΚΤ, ότι «είναι πιθανή η αύξηση του ορίου στα έντοκα εφόσον η συμφωνία είναι κοντά»!