Με καταπληκτική εμφάνιση και δύναμη ψυχής, οι γυναίκες του Ολυμπιακού σήκωσαν την «κούπα» στην Ευρωλίγκα του πόλο!
Επικράτησαν της ισπανικής Σαμπατέλ με 10-9 μέσα στο Παπαστράτειο, σε ένα ματς-θρίλερ, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους οπαδούς τους που κατέκλυσαν το κολυμβητήριο.
Από την αρχή του αγώνα οι Ισπανίδες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, με το πρώτο οκτάλεπτο να λήγει 2-1 υπέρ τους. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η κατάσταση δεν άλλαξε και οι Ισπανίδες διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ με 4-3.
Η εικόνα άλλαξε άρδην στο τρίτο οκτάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να κάνει την ανατροπή και να βρίσκεται μπροστά με 8-7. Το τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο ήταν για γερά νεύρα και σίγουρα όχι για... καρδιακούς, αφού οι δύο ομάδες κονταροχτυπιούνταν μέχρι το τέλος. Το χρυσό γκολ για το τελικό 10-9 πέτυχε η Φιλιώ Μανιωλουδάκη έπειτα από εξαιρετικά πάσα της Σάουθερν, μόλις 33 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ματς!
![To σήκωσε ο Ολυμπιακός! -Πρωταθλήτριες Ευρώπης οι γυναίκες στο πόλο [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/2282140.jpg?itok=ZTz4xrER)
![To σήκωσε ο Ολυμπιακός! -Πρωταθλήτριες Ευρώπης οι γυναίκες στο πόλο [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/2282141.jpg?itok=rQzVJ3-J)
![To σήκωσε ο Ολυμπιακός! -Πρωταθλήτριες Ευρώπης οι γυναίκες στο πόλο [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/2282150.jpg?itok=od-Ndwd0)
![To σήκωσε ο Ολυμπιακός! -Πρωταθλήτριες Ευρώπης οι γυναίκες στο πόλο [εικόνες] | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/2282151.jpg?itok=OkMJGO7k)