Τον Γιάνη Βαρουφάκη, υποδέχτηκε στο Προεδρικό Μέγαρο, ο Προκόπης Παυλόπουλος, ο οποίος προανήγγειλε πως οι συναντήσεις του τόσο με τον υπουργό Οικονομικών όσο και με άλλους υπουργούς δεν θα αποτελούν γεγονός.
Οι δυο άντρες, μιλώντας μπροστά στις κάμερες, αναφέρθηκαν στο κοινό τους ακαδημαϊκό παρελθόν με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να τονίζει πως θα μιλάνε σαν συνάδελφοι.
«Με τον κ. Βαρουφάκη γνωριζόμαστε χρόνια καθώς ήμασταν και οι δύο καθηγητές στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο», είπε ο Προκόπης. Παυλόπουλος με τον Γιάνη Βαρουφάκη να απαντά ότι ο ίδιος «παραμένει καθηγητής και η ψυχή του παραμένει στο Πανεπιστήμιο».
«Μιλάμε σαν συνάδελφοι αν και οι ιδιότητές μας είναι πλέον διαφορετικές», ανέφερε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ο οποίος προανήγγειλε πως «οι συναντήσεις με τους υπουργούς θα είναι συχνές και δεν θα είναι γεγονός. Θα κάνω συναντήσεις και με άλλους υπουργούς αλλά δεν θα είναι γεγονός».