Δεν παρακολούθησε απλώς τη διαδικτυακή συνέντευξη του Αλέξη Τσίπρα το βράδυ της Τετάρτης ο διευθυντής του γραφείου Τύπου του πρωθυπουργού Γιώργος Μουρούτης. Συμμετείχε ενεργά με όλους τους τρόπους που προσφέρει το twitter.
Eκανε απανωτά retweet των απαντήσεων του Αλέξη Τσίπρα, έστειλε και ο ίδιος ερώτηση – που βεβαίως δεν διαβάστηκε- και έστειλε στο hashtag #asktsipras και τα δύο νέα προεκλογικά σποτ της Νέας Δημοκρατίας που βγήκαν χθες στον αέρα.
![Η δυναμική... συμμετοχή του Μουρούτη στο #asktsipras [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/2015-01/mouroutisretweet.jpg?itok=kR8_P_gZ)
Ακόμη και ο Γιώργος Καραμέρος, αντιπεριφερειάρχης Αττικής – με τον οποίο ο κύριος Μουρούτης έχει συχνά έντονες λογομαχίες στο twitter- αναρωτήθηκε «Κρυφοτσιπρικός ο @gmourout . Retweetαρει τον @atsipras σαν τρελός».
![Η δυναμική... συμμετοχή του Μουρούτη στο #asktsipras [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/2015-01/mouroutisspot_0.jpg?itok=dLrEDIQz)
Η ερώτηση που έκανε ο Γιώργος Μουρούτης ήταν γιατί καλύπτει ο Αλέξης Τσίπρας «τις πολιτικές αθλιότητες του Κώστα Αρβανίτη».
![Η δυναμική... συμμετοχή του Μουρούτη στο #asktsipras [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/2015-01/mouroutisask.jpg?itok=v-pCL2Wp)
![Η δυναμική... συμμετοχή του Μουρούτη στο #asktsipras [εικόνες] | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/2015-01/mouroutisspot1.jpg?itok=fdZ6YDZD)