Απίστευτη ανατροπή για την Ολλανδία: Νίκη -πρόκριση επί του Μεξικό με πέναλτι στο 91' - iefimerida.gr

Με μία εντυπωσιακή ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Ολλανδία επικράτησε 2-1 του Μεξικού στο στάδιο «Καστελάο» της Φορταλέζα, για τη φάση των «16» του Μουντιάλ, και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής προηγήθηκε στο 48΄ με τον Τζιοβάνι Ντος Σάντος και κρατούσε το προβάδισμα ως το 88ο λεπτό, όμως οι «οράνιε» ισοφάρισαν με τον Σνάιντερ και τελικά πήραν τη νίκη με πέναλτι του Χούντελααρ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το συγκρότημα του Λουίς Φαν Γκάαλ θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά έναν εκ των Ελλάδας ή Κόστα Ρίκα.