Δηλώνοντας εξαρχής άθεος, ο Γιάννης Βαρουφάκης δίνει τις δικές του ιδιαίτερες ευχές, συνοδεύοντας τις από μια φωτογραφία που τράβηξε η σύζυγός του εικαστικός Δανάη Στράτου, στα σύνορα ΗΠΑ-Μεξικού.
Γράφει χαρακτηριστικά στο ιστολόγιο του ο καθηγητής Πολιτικής Οικονομίας και αρθρογράφος: «Ποιος είπε ότι το Πάσχα δεν έχει σημασία στους κυνικούς καιρούς μας, ακόμη και για άθεους σαν κι εμένα; Το να υποφέρεις, η θυσία των αθώων, ο διωγμός των προφητών της αλήθειας – συνεχίζονται όλα με εκδικητικότητα. Καλό Πάσχα σε όλους. (Η φωτογραφία τραβήχτηκε από τη Δανάη Στράτου στα σύνορα ΗΠΑ Μεξικού το 2006 ως μέρος του έργου της CUT-7 diving lines. Κάθε ένας από τους μικρότερους σταυρούς που σχηματίζουν τον μεγαλύτερο έχουν ένα όνομα επάνω – όσων χάθηκαν προσπαθώντας να περάσουν τα σύνορα αναζητώντας εργασία.
![Το Πάσχα έχει σημασία ακόμη και για άθεους σαν κι εμένα: Οι διαφορετικές ευχές του Γιάννη Βαρουφάκη [εικόνα] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/happy-easter-photo-from-us-mex-border_0.png?itok=LRLM_vV0)