Απόντος του Οικουμενικού Πατριάρχη Βαρθμολομαίου, λόγω ασθένειας, τελέστηκε ο Αγιασμός των υδάτων στην Κωνσταντινούπολη προεξάρχοντος του μητροπολίτη Τρανουπόλεως Γερμανού
Πλήθος πιστών και ιερείς συγκεντρώθηκαν στη αποβάθρα του Φαναρίου όπου ο μητροπολίτης έριξε τον Τίμιο Σταυρό στον Κεράτειο Κόλπο.
Πρώτος από όσους τολμηρούς βούτηξαν στα νερά του Κεράτειου, έπιασε τον Σταυρό ο Γιώργος Αλεξανδρίδης από την Πτολεμαΐδα. Ο 47χρονος δήλωσε ευτυχής που έπιασε τον Σταυρό, σημειώνοντας ότι οι πρόγονοί του κατάγονται από την Τραπεζούντα.
![Η γρίπη κράτησε μακριά τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθμολομαίο από τον Αγιασμό των υδάτων στο Φανάρι [εικόνα] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/stavros_fanari470.png?itok=prDhUkEx)
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο