Δεν πρόκειται για ένα συνηθισμένο γράμμα στον Αγιο Βασίλη. Ούτε για ένα συνηθισμένο παιδί. Δηλώνει κακός και προσπαθεί να το αποδείξει με κάθε τρόπο. Ο λόγος για ένα 8χρονο αγόρι από τη Βρετανία, ο οποίος έστειλε ένα απειλητικό γράμμα στον Αγιο Βασίλη, στο οποίο έγραψε: «Αγιε Βασίλη ή θα μου φέρεις το δώρο μου ή θα βάλω τη γάτα στο μπλέντερ». Ο μικρός Damian ξεκινάει το γράμμα υποστηρίζοντας πως κατά τη διάρκεια του χρόνου ήταν κακό παιδί και πως δεν πρόκειται να αλλάξει χαρακτήρα το επόμενο διάστημα.«Θέλω ένα Playstation 4 με όλα τα παιχνίδια. Αν δεν μου το φέρεις, θα βάλω τον γάτο της αδερφής μου στο μπλέντερ της μαμάς! Γι' αυτό, φέρε μου το Playstation 4. Με αγάπη, Damian», αναφέρει, μεταξύ άλλων.
![Ο 8χρονος που ποζάρει με τσιγάρο και απειλεί τον Αγιο Βασίλη: «Αν δεν μου φέρεις PS4 θα βάλω τη γάτα στο μπλέντερ» [εικόνες&βίντεο] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/gramma2_0.jpg?itok=JO-j4231)
Ο μικρός από τη Βρετανία, έγραψε το γράμμα στο πλαίσιο εργασίας στο σχολείο και ο δάσκαλός του έμεινε με το στόμα ανοιχτό με αυτά που διάβασε.
Στη συνέχεια ο δάσκαλος μίλησε στη Daily Star για την «τραυματική» του εμπειρία εκφράζοντας την έντονη ανησυχία του για το μέλλον του μικρού.
![Ο 8χρονος που ποζάρει με τσιγάρο και απειλεί τον Αγιο Βασίλη: «Αν δεν μου φέρεις PS4 θα βάλω τη γάτα στο μπλέντερ» [εικόνες&βίντεο] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/gramma_1_0.jpg?itok=ejwNKgfi)