Για πολλούς, οι φωτογραφικές μηχανές αποτελούν μακρινό παρελθόν, από τη στιγμή που μπορούν ανά πάσα στιγμή να βγάλουν το κινητό τους και να τραβήξουν, αυτό που κέντρισε την προσοχή τους.
Επίσης, στο καιρό που κυριαρχεί το Instagram, για πολλούς, μοιάζει αδιανόητο μια φωτογραφία να μην έχει υποστεί έστω και μια στοιχειώδη επεξεργασία, με ένα φίλτρο που διορθώνει το χρώμα της εικόνας προσδίδοντας πολλές φορές μια ρετρό διάθεση.
Με αφορμή αυτό, ο καλλιτέχνης Bruno Ribeiro από το Λονδίνο, τοποθέτησε κομμάτια χαρτονιού σε διάφορα σημεία της πόλης, διαμορφώνοντας τα έτσι ώστε να δίνει την αίσθηση πως πρόκειται για φωτογραφίες από το Instagram.
Σε πολλά από αυτά, μάλιστα, υπάρχουν πλαστικές διαφάνειες για να δίνεται η αίσθηση του φίλτρου, όπως στη δημοφιλή εφαρμογή. Το ενδιαφέρον αυτό πρότζεκτ φαίνεται ότι τράβηξε ιδιαιτέρως την προσοχή των περαστικών, που σταματούν και φωτογραφίζουν τα χαρτόνια του Bruno, βλέποντας την πόλη με διαφορετικό τρόπο από ότι την έβλεπαν.