Τον έσωσε ο Σαλπιγγίδης – Με γκολ στις καθυστερήσεις πήρε ο ΠΑΟΚ το βαθμό της ισοπαλίας με την Αλκμααρ - iefimerida.gr

Το... κοκαλάκι της νυχτερίδας φαίνεται πως έχει βρει ο ΠΑΟΚ. Για ένα ακόμη ματς σώθηκε στο τέλος και με γκολ από παίκτη που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι, για να πάρει την ισοπαλία από την Αλκμααρ (1-1) στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης ήταν ο λυτρωτής του δικεφάλου στην Ολλανδία, σκοράροντας στο 93'. Η Αλκμααρ προηγήθηκε με τον 80' με τον Γκοβελόι. Ο ΠΑΟΚ έχασε πολλές ευκαιρίες από την αρχή της αναμέτρησης, με τον Τζιόλη (8') και τον Λούκας (51') να στέλνουν νωρίτερα την μπάλα στο δοκάρι. Η σωτηρία ήρθε τελικά στο 93' από τον Σαλπιγγίδη, που είχε μπει στο παιχνίδι στο 84'.

Ισόπαλη έληξε και η άλλη αναμέτρηση του ομίλου, ανάμεσα στην Σαχτέρ Καραγκαντί και την Μακάμπι Χάιφα (2-2).

Aναλυτικά τα αποτελέσματα στους αγώνες για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League: