Στη συνείδησή μας, αλλά και στη ιστορία του ελληνικού κινηματογράφου, έμεινε ως η διασημότερη μελαχρινή που πέρασε από τη μεγάλη οθόνη. Όμορφη, φινετσάτη με «υπέροχα γκριζοπράσινα μάτια και γαλλικό προφίλ» όπως έγραφε ο Τύπος της εποχής, ήταν ταυτόχρονα το σύμβολο των πιο σοφιστικέ νέων της εποχής.
Σε αντίθεση με την καριερίστα Αλίκη, η Τζένη Καρέζη έμοιαζε να ενδιαφέρεται και για την έντονη ζωή, εκτός από τις ταινίες. Έβγαινε, διασκέδαζε, χόρευε, ξενυχτούσε, ήταν η χαρά της ζωής.
Δείτε τη φωτογραφία της στο joytv.gr
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο