Η πιο ακριβή Mercedes όλων των εποχών είναι από εδώ και στο εξής η W196 R, το ασημένιο βέλος με το οποίο ο Juan Manuel Fangio κατέκτησε το πρωτάθλημα του 1954, που όπως είχαμε γράψει και πριν από μερικές μέρες δημοπρατήθηκε κατά τη διάρκεια του Goodwood Festival of Speed.
Η W196 R λοιπόν άλλαξε χέρια έναντι του ιλιγγιώδους ποσού των 20,3 εκατομμυρίων ευρώ, κάτι που σημαίνει πως κοστολογήθηκε υπερ-διπλάσια από το μοντέλο που κατείχε μέχρι πρότινος το αντίστοιχο ρεκόρ, μια Mercedes 540K Special Roadster του 1936 που είχε πουληθεί περίπου 9 εκατομμύρια ευρώ.
Το πραγματικά τεράστιο αυτό ποσό δικαιολογείται πέρα από την ιστορία του συγκεκριμένου αυτοκινήτου με τον αριθμό πλαισίου 006/54 και από το ότι είναι ένα από τα μόλις 10 ασημένια βέλη της εποχής που σώζονται. Παράλληλα είναι και το μόνο που ανήκει σε ιδιώτη, μιας και τα 6 από τα άλλα 9 ανήκουν στη Mercedes και στο πραγματικό πολύ ωραίο μουσείο της και τα υπόλοιπα 3 βρίσκονται σε μουσεία στο Τορίνο, τη Βιέννη και την Ινδιανάπολη.
![Mercedes W196: To αγωνιστικό του Fangio έπιασε 20,3 εκατομμύρια | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/mercedes-benz-w196-r-2.jpg?itok=8eKutNAf)
![Mercedes W196: To αγωνιστικό του Fangio έπιασε 20,3 εκατομμύρια | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/mercedes-benz-w196-r-3.jpg?itok=WA3eSSgx)
![Mercedes W196: To αγωνιστικό του Fangio έπιασε 20,3 εκατομμύρια | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/mercedes-benz-w196-r-4.jpg?itok=Ul5TR4WO)