Στο φετινό «Αγώνα προς τα Σύννεφα», όπως ονομάζεται η διάσημη ανάβαση του Pikes Peak στο Κολοράντο, ο Sebastien Loeb, ο 9 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής WRC με το Peugeot 208 T16 των 800 ίππων που οδηγούσε, κονιορτοποίησε κυριολεκτικά το προηγούμενο ρεκόρ που είχε πετύχει πέρυσι ο Rhys Millen με αγωνιστικό Hyundai Genesis Coupe.
Κι αυτό γιατί το κατέβασε 1 ολόκληρο λεπτό και 33 δεύτερα, στα μόλις 8:13.878, επίδοση που δείχνει πολύ δύσκολο να σπάσει τα επόμενα χρόνια, εκτός κι αν η γαλλική ομάδα με το γάλλο οδηγό προσπαθήσουν για κάτι τέτοιο και του χρόνου.
Ο Loeb κινήθηκε στα 19,82 χιλιόμετρα του «Αγώνα προς τα Σύννεφα» με μέση ωραία ταχύτητα 139,2 χλμ./ ώρα, ενώ ο Jean-Philippe Dayraut με MINI Countryman τερμάτισε με χρόνο 9:42.740 σπάζοντας και αυτός το περσινό ρεκόρ.
![Pikes Peak: Απιαστο ρεκόρ από Loeb και Peugeot 208 T16 | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/peugeot-208-t16-pikes-peak-record-2.jpg?itok=BDSxlJYu)
![Pikes Peak: Απιαστο ρεκόρ από Loeb και Peugeot 208 T16 | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/peugeot-208-t16-pikes-peak-record-3.jpg?itok=QMwWK-V_)
![Pikes Peak: Απιαστο ρεκόρ από Loeb και Peugeot 208 T16 | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/peugeot-208-t16-pikes-peak-record-4.jpg?itok=OBDPEkCI)