Χαμογελαστός, όπως πάντα, περήφανος και προσγειωμένος επέστρεψε στην Ελλάδα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μετά την επιλογή του στο νούμερο 15 των draft του NBA από τους Μιλγουόκι Μπακς.
Ο νεαρός παίκτης του μπάσκετ συνοδευόμενος από τον αδερφό του Θανάση και φορώντας φανέλα της Εθνικής Ελλάδας αφίχθη στο «Ελ. Βενιζέλος» και μόλις έγινε αντιληπτός χάθηκε - όσο μπορεί να χαθεί ένα παλικάρι 2,06 μ.- στις αγκαλιές των γονιών και των συγγενών του.
Στις δηλώσεις του στα ΜΜΕ που τον περίμεναν, ο Αντετοκούνμπο έδειξε να μην έχει συνέλθει ακόμα από το θετικό σοκ που του προκάλεσε η επιλογή του από τους Μπακς. «Ακόμη δεν το πιστεύω, ρωτάω τον εαυτό μου, τους φίλους μου, τον αδερφό μου, αν είναι πραγματικότητα», είπε και συνέχισε: «Δεν μπορώ να το πιστέψω. Τώρα έχουμε μπροστά μας την εθνική, είναι σημαντικό για εμένα να τη βοηθήσω. Μετά θα χρειαστεί πάρα πολλή δουλειά στο Μιλγουόκι».
![Αντετοκούνμπο: Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω – Φορούσε φανέλα της Ελλάδας [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/antetokoumbo.jpg?itok=wxBsFhk3)
![Αντετοκούνμπο: Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω – Φορούσε φανέλα της Ελλάδας [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/antetokoumbo3.jpg?itok=W6pwqSJP)
![Αντετοκούνμπο: Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω – Φορούσε φανέλα της Ελλάδας [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/1003019.jpg?itok=55mjBBjJ)
![Αντετοκούνμπο: Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω – Φορούσε φανέλα της Ελλάδας [εικόνες] | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/1003018.jpg?itok=N53k_oPQ)