Απόλυτο αφεντικό ο Παναθηναϊκός – Διπλασίασε τις νίκες κόντρα σε Ολυμπιακό - iefimerida.gr

Απόλυτο αφεντικό ο Παναθηναϊκός – Διπλασίασε τις νίκες κόντρα σε Ολυμπιακό

Απόλυτο αφεντικό ο Παναθηναϊκός – Διπλασίασε τις νίκες  Ολυμπιακό

Επειτα από ένα αγώνα που σημαδεύτηκε από το πάθος, τις σκληρές άμυνες και το χαμηλό σκορ, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 63-52 τον Ολυμπιακό, στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 2-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις για τον φετινό τίτλο στο πρωτάθλημα μπάσκετ.

Ο Ολυμπιακός έλεγχε τον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο που προηγήθηκε στο σκορ, όμως στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του, μην αφήνοντας τον αντίπαλό του να «αναπνεύσει» επιθετικά.

Πλέον, η σειρά των αγώνων μεταφέρεται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όπου ο Ολυμπιακός «οφείλει» να κερδίσει εάν θέλει να διατηρήσει τις ελπίδες του για να στεφθεί πρωταθλητής.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 29-31, 53-45, 63-52