Στην Καλαμάτα παραδοσιακά καίνε τον Ιούδα κάθε Μεγάλη Παρασκευή, μετά την περιφορά του Επιταφίου. Και φέτος η σχετική τελετή θα γίνει στη Δυτική Παραλία στους δρόμους γύρω από τη ΔΟΥ και τη μαρίνα, τηρώντας το έθιμο.
Οπως αναφέρει ο ιστότοπος της εφημερίδας Ελευθερία, eleftheriaonline τα ομοιώματα είναι έτοιμα και φτιαγμένα με μεράκι.
Σ' ένα απ' αυτά μάλιστα ο Ιούδας έχει τη μορφή του εκ Καλαμάτας καταγόμενου πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά και θα τον κάψουν στη γειτονιά του δημάρχου, Μαιζώνος και Ομήρου.
![Στην Καλαμάτα ετοιμάζονται να κάψουν τον Ιούδα με τη μορφή του Σαμαρά [εικόνα] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/judas3_copy.jpg?itok=GYGFFHC1)
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο