Οι Οper(O) σας ενημερώνουν ότι παρουσιάζουν τη νέα παραγωγή τους με τίτλο "Fiammifero" (=το σπίρτο) στο αίθριο του Μουσείου Μπενάκη στις 7, 8 & 10 Ιουλίου. Οι Oper(O) (http://www.myspace.com/operoteam) είναι μία ομάδα όπερας δρόμου που αποτελείται από νέους λυρικούς καλλιτέχνες. Έως τώρα έχουν παρουσιάσει αρκετές παραγωγές, ανάμεσα τους και γνωστές παραστάσεις της όπερας (Carmen, La Traviata), υιοθετώντας πάντα μια φρέσκια σκηνοθετική ματιά και μία εικαστική προσέγγιση μέσα από συνεργασίες με γνωστούς καλλιτέχνες (Μανώλης Χάρος, Φράνκα Παπανδρέου, Μανώλης Ζαχαριουδάκης). Στη νέα τους παραγωγή παρουσιάζουν ένα σύγχρονο έργο, μία όπερα μυστηρίου με αρκετά κωμικά στοιχεία, που ενσωματώνει κλασικά μοτίβα της όπερας σε ένα νέο, ενιαίο κείμενο.
Η είσοδος κοστίζει 12 ευρώ.
Παραστάσεις
Πέμπτη 7 Ιουλίου, ώρα 21.30
Παρασκευή 8 Ιουλίου, ώρα 22.30
Κυριακή 10 Ιουλίου, ώρα 21.30