Πορτογαλία: Η Μπενφίκα διέλυσε την αποδεκατισμένη από κορωνοϊό Μπελενένσες -Το ματς παρωδία έληξε στο 48' λόγω... έλλειψης παικτών [βίντεο] - iefimerida.gr

Οι παίκτες της Μπενφίκα Γιούλιαν Βάιγκλ και Ντάρβιν Νούνιες
Οι Γιούλιαν Βάιγκλ και Ντάρβιν Νούνιες σκόραραν για την Μπενφίκα κόντρα στην Μπελενένσες των εννέα παικτών / Φωτογραφία: AP Photo-Armando Franca

Ενας αγώνας παρωδία που γράφτηκε στις «μαύρες» σελίδες του παγκοσμίου ποδοσφαίρου έγινε το βράδυ του Σαββάτου (27/11) στην Πορτογαλία μεταξύ της αποδεκατισμένης λόγω κορωνοϊού Μπελενένσες και της Μπενφίκα.

Ο αγώνας στο «Εστάδιο Νασιονάλ» του Μπέλεμ ξεκίνησε κανονικά, αλλά ολοκληρώθηκε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48', καθώς τον διέκοψε ο διαιτητής Μανουέλ Μότα. Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν ήδη στα πρώτα 45 λεπτά με 7-0, καθώς δεν έδειξαν οίκτο απέναντι στη γηπεδούχο ομάδα, που παρατάχθηκε με μόλις εννέα παίκτες, λόγω πολλών κρουσμάτων κορωνοϊού στις τάξεις της.

Μάλιστα, η κάμερα της τηλεόρασης έδειξε τον πρόεδρο των γηπεδούχων δακρυσμένο στο ημίχρονο από την αγωνιστική «σφαγή» της ομάδας του. Στην έναρξη του δεύτερου μισού, όμως, η Μπελενένσες εμφανίστηκε με επτά ποδοσφαιριστές, καθώς -όπως δήλωσαν οι παράγοντές της- δύο παίκτες είχαν τραυματιστεί.

Επειτα από μερικά λεπτά στην επανάληψη ο τερματοφύλακας Ζοάο Μοντέιρο, που έπαιζε… μέσος λόγω των συνθηκών, έπεσε στο έδαφος, λέγοντας ότι δεν μπορεί να συνεχίσει κι έτσι, βάσει του κανονισμού, ο ρέφερι Μότα διέκοψε τον αγώνα, αφού η γηπεδούχος έμεινε με έξι παίκτες.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι γηπεδούχοι έχουν χάσει το παιχνίδι. Απομένει να φανεί αν το σκορ θα είναι 3-0 (στα χαρτιά) ή θα μετρήσει εκείνο που είχε διαμορφωθεί τη στιγμή της διακοπής.

Οι οπαδοί της Μπενφίκα αποχώρησαν στο ημίχρονο

Εάν κάποιος από πλευράς Μπενφίκα είχε συναίσθηση της παρωδίας που παιζόταν, με τη... βούλα της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας της χώρας, η οποία δεν φρόντισε να μην γίνει καν σέντρα στο παιχνίδι, ήταν οι οπαδοί της ομάδας.

Βλέποντας την ομάδα τους να μη δείχνει έλεος στην Μπελενένσες, στο ημίχρονο αποφάσισαν να φύγουν από το γήπεδο. Πιθανότατα οι υποστηρικτές των «αετών» να προχώρησαν σε αυτήν την κίνηση σε ένδειξη σεβασμού απέναντι στην αποδεκατισμένη αντίπαλο, αλλά και γιατί δεν είχε νόημα να βλέπουν τα κωμικοτραγικά που εκτυλίχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Πρόεδρος Μπελενένσες: «Ηταν ντροπή αυτό που συνέβη -Δεν υπάρχουν κανονισμοί να το δικαιολογούν»

Ο Ρουί Πέντρο Σοάρες, πρόεδρος της Μπελενένσες, μετά τη διακοπή του αγώνα με τη Μπενφίκα στο 48', μίλησε για την αξιοπρέπεια των ποδοσφαιριστών του και δεν θέλησε να σχολιάσει το γεγονός πως το ματς -βάσει κανονισμών- μπορούσε να γίνει κανονικά.

«Παρακολουθώ ποδόσφαιρο 48 χρόνια και δεν έχω ξαναδεί παίκτες τόσο άξιους όσο αυτοί που αναγκάστηκαν να παίξουν. Γι' αυτούς έχω ένα αίσθημα βαθιάς κατανόησης, έδειξαν σε όλους τι σημαίνει να έχεις αξιοπρέπεια. Δεν θα μιλήσω για κανονισμούς και ημερολόγια. Παίξαμε εδώ σήμερα, ήταν κρίμα, εκτός από τους παίκτες που εμφανίστηκαν. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια αξιοπρέπεια στη ζωή μου».

«Eίναι ντροπή για όλους μας το γεγονός ότι διεξήχθη αυτό το παιχνίδι, εκτός από τους εννέα παίκτες μας που εμφανίστηκαν στο γήπεδο. Νωρίς το απόγευμα ζητήσαμε από τη Λίγκα να αναβάλει το παιχνίδι. Μας μεταφέρθηκε πως είχαμε εννέα παίκτες. Η άλλη εναλλακτική ήταν να μην εμφανιστούμε στο γήπεδο», πρόσθεσε.

Ακόμη, αναφέρθηκε και σε μια συνομιλία που είχε με τον Ρούι Κόστα, πρόεδρο της Μπενφίκα και τον προκάλεσε να τοποθετηθεί στο τι του είπε. Τέλος, σημείωσε πως εάν η ομάδα του δεν κατέβαινε να παίξει, θα έχανε από 2 έως 5 βαθμούς.