EURO 2021: «Λύγισε» η Δανία μετά το σοκ με τον Ερικσεν και ηττήθηκε (0-1) από την Φινλανδία - iefimerida.gr

Όλα τα σενάρια για Ρωσία, Δανία και Φινλανδία – Πολλές στοιχηματικές επιλογές από το Pamestoixima.gr/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Δανία «λύγισε» μετά το σοκ που υπέστησαν οι παίκτες της με τον Κρίστιαν Ερικσεν και γνώρισαν την ήττα με 0-1 από την Φινλανδία στο πρώτο ματς του δεύτερου ομίλου του EURO 2021.

Το γκολ της νίκης για τους Φιλανδούς στο πρώτο παιχνίδι της ιστορίας του σε τελική φάση EURO 2021, σημείωσε ο Πονγκιάπαλο στο 60'. Μετά το σοκ με τον Ερικσεν, το παιχνίδι συνεχίστηκε αρκετές ώρες αργότερο από το 43ο λεπτό, στο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές σταμάτησαν για πέντε λεπτά και συνέχισαν για την επανάληψη. Παρότι οι Δανοί ήταν ξανά καλύτερη, μια φάση ήταν αρκετή για να τους στερήσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, στο 74ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι με τον Χόιντμπεργκ.

Από την ώρα που ο 29χρονος άσος της Ίντερ ανέκτησε τις αισθήσεις του και η κατάσταση της υγείας του σταθεροποιήθηκε κι αφού συνομίλησε με τους συμπαίκτες του και το προπονητικό τιμ στ΄ αποδυτήρια, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων με κοινό τους αίτημα προς την UEFA ζήτησαν να συνεχιστεί ο αγώνας, με την Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία να κάνει αποδεκτό το αίτημά τους, αν και αρχικά είχε ανακοινώσει την οριστική διακοπή της αναμέτρησης.

Η Φινλανδία, «πρωτάρα» στη διοργάνωση, με γκολ του Πογιάνπαλο στο 60ό λεπτό νίκησε με 1-0 τη Δανία στο Πάρκεν Στάντιον της Κοπεγχάγης, μπαίνοντας με το… δεξί στη διοργάνωση και πλέον μπορούν να ονειρεύονται την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ήταν μόλις η δεύτερη νίκη των Φινλανδών επί των Δανών στα τελευταία 23 ματς που έχουν δώσει, καθώς και η πρώτη για την ομάδα του Κανέρβα μετά από 6 διεθνή ματς που δεν είχε γευτεί την χαρά της επιτυχίας (2 ισοπαλίες, 4 ήττες). Για τους Δανούς ήταν μόλις η 3η ήττα στα τελευταία 29 διεθνή ματς που έχουν δώσει, με τις δύο προηγούμενες να προήλθαν από το Βέλγιο. Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο γκολκίπερ των Φινλανδών, Λούκας Ραντέτσκι, ο οποίος έκανε τρεις σπουδαίες επεμβάσεις στα πρώτα 19 λεπτά, ενώ η κορυφαία στιγμή του στον αγώνα ήταν η απόκρουση πέναλτι του Χόιμπγιερκ στο 74ο λεπτό.

Δανία-Φινλανδία 0-1

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Βας (76΄ Στρίγκερ Λάρσεν), Κγιάερ (64΄ Βέστεργκααρντ), Κρίστενσεν, Μέλε, Έρικσεν (43΄ Γένσεν), Χόιμπγιερκ, Ντιλένι (76΄ Κορνέλιους), Πόουλσεν, Βιντ (63΄ Σκοβ Όλσεν), Μπρεϊθγουέιτ

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Μάρκου Κανέρβα): Ραντέτσκι, Ο'Σόγκνεσι, Αραγιούρι, Τόιβιο, Σπαρβ (77΄ Σούλερ), Καμαρά, Λουντ, Ραϊτάλα (90΄ Βαϊσάνεν), Ουρόνεν, Πούκι (77΄ Κάουκο), Πογιάνπαλο (84΄ Φορς)

Τα highlights του Δανία-Φινλανδία 0-1