EURO 2021: Φιλική «τεσσάρα» η Πορτογαλία, λίγο πριν από την πρεμιέρα με Ουγγαρία - iefimerida.gr

Φάση από το ματς Πορτογαλία-Ισραήλ
Φάση από το ματς Πορτογαλία-Ισραήλ / Φωτογραφία: ΑΠΕ

Μέσα σε τρία λεπτά στο φινάλε του πρώτου μέρους, η Πορτογαλία «καθάρισε» ουσιαστικά το φιλικό με το Ισραήλ (4-0), που διεξήχθη στη Λισαβόνα, κι έδειξε πως είναι πανέτοιμη για την πρεμιέρα της στο EURO 2021, που θα διεξαχθεί στις 15/06 με την Ουγγαρία.

Ο Φερνάντες στο 42΄ από ασίστ του Κανσέλο άνοιξε το σκορ και στο 44΄ ο Ρονάλντο από πάσα του Φερνάντες «έγραψε» το 2-0. Στο 88ο λεπτό ο Κανσέλο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για να «σφραγίσει» την σπουδαία εμφάνιση που έκανε με δεύτερο προσωπικό γκολ ο Μπρούνο Φερνάντες στις καθυστερήσεις του ματς, στο τελευταίο τεστ των Ιβήρων πριν την έναρξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι Ίβηρες μετά το 0-0 με την Ισπανία κατάφεραν να επεκτείνουν το αήττητο που έχουν σε φιλικές αναμετρήσεις από τον Μάρτιο του 2018 (4-5-0), ενώ διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους για 6ο σερί εντός έδρας ματς!