«Υπό έλεγχο τέθηκε η φωτιά που ξέσπασε νωρίς το βράδυ στις κτιριακές εγκαταστάσεις του ΦΟΔΣΑ, στην περιοχή αεροδρομίου, στη Ζάκυνθο» όπως είπε στο ο περιφερειακός διοικητής της Πυροσβεστικής Ιονίων νήσων, Ανδρέας Ρίζος μιλώντας στο Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων
Η φωτιά κατάφερε να κάψει αποθήκες ανακυκλώσιμων υλικών, στις εγκαταστάσεις ανακύκλωσης και κάποια μηχανήματα, ενώ ακόμη σιγοκαίνε τα φλεγόμενα δέματα με συμπιεσμένα ανακυκλώσιμα απορρίμματα.
![Φωτιά στην Ζάκυνθο](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/zante-fosda_0.jpg?itok=vhYHOSJj)
Νωρίτερα οι πυκνοί καπνοί της φωτιάς κατάφεραν να πλησιάσουν το αεροδρόμιο Ζακύνθου. Η Πυροσβεστική υπηρεσία Ζακύνθου βρίσκεται σε επιφυλακή, ενώ διερευνώνται τα αίτια της πυρκαγιάς. Σημειώνεται ότι η πυρκαγιά ξέσπασε την ώρα που στην πλατεία ορκιζόταν η νέα Δημοτική Αρχή Ζακύνθου.
![Φωτογραφία: ZANTEPRESS24](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/zante-2_0.jpg?itok=jLMzMI3q)
Βίντεο από την φωτιά στις εγκαταστάσεις του ΦΟΔΣΑ στη Ζάκυνθο
Στο σημείο της πυρκαγιάς βρέθηκαν αμέσως ο βουλευτής κ. Ακτύπης, η νέα Περιφερειάρχης κ. Ρ.Κράτσα και ο νέος Δήμαρχος κ.Ν Αρετάκης καθώς και αρκετοί Δημοτικοί Σύμβουλοι.