Στο πρότυπο αεροσκάφος F-16 το οποίο αναβαθμίστηκε στην εκδοχή Viper στις εγκαταστάσεις της ΕΑΒ και τις επόμενες ημέρες αναμένεται να απογειωθεί για τις ΗΠΑ, όπου θα υποστεί εκτεταμένο τεχνικό έλεγχο, ξεναγήθηκε ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Νίκος Παναγιωτόπουλος κατά την επίσκεψή του στις εγκαταστάσεις της εταιρείας στην Τανάγρα.
Ο κ. Παναγιωτόπουλος ενημερώθηκε για τα προγράμματα που βρίσκονται σε εξέλιξη, με έμφαση στο πρόγραμμα αναβάθμισης των μαχητικών αεροσκαφών F-16 σε Viper καθώς και των μεταγωγικών C-130 της Πολεμικής Αεροπορίας.
![Ο Νίκος Παναγιωτόπουλος στη βάση της Τανάγρας](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/panagiotopoulos-tanagra-pilotos.jpg?itok=oj6XQ6z6)
Στη συνάντηση συμμετείχαν ο πρόεδρος του Δ.Σ. της ΕΑΒ, Ιωάννης Κούτρας, ο διευθύνων σύμβουλος Δημήτριος Παπακώστας και ο αντιπρόεδρος Διεθνών Επιχειρηματικών Δραστηριοτήτων της Lockheed Martin Aeuronautics International, Ντένης Πλέσσας. Περαιτέρω, ο κ. Παναγιωτόπουλος ξεναγήθηκε στους χώρους παραγωγής και συναντήθηκε με τους εκπροσώπους του σωματείου εργαζομένων.
![Ο Νίκος Παναγιωτόπουλος στη βάση της Τανάγρας](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/panagiotopoulos-tanagra-perpataei.jpg?itok=Y3-OvtR4)
Μετά την ολοκλήρωση της επίσκεψης, εξέφρασε τα θετικά σχόλιά του, επισημαίνοντας την ιδιαίτερη σημασία της ΕΑΒ στην υποστήριξη των Ενόπλων Δυνάμεων. Τον υπουργό Εθνικής Άμυνας συνόδευε ο γενικός διευθυντής της ΓΔΑΕΕ, αντιπτέραρχος (ε.α.) Θεόδωρος Λάγιος.