Σταθεροποιητική είναι η τάση συγκέντρωσης του ιικού φορτίου των αστικών αποβλήτων της Θεσσαλονίκης στις τελευταίες μετρήσεις της εβδομάδας.
Σύμφωνα με την έρευνα που διεξάγει η Ομάδα Επιδημιολογίας Λυμάτων του ΑΠΘ με την ΕΥΑΘ, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και στο πλαίσιο του Εθνικού Δικτύου του ΕΟΔΥ.
![Πίνακας του ΑΠΘ](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2021-12/Rationalized%2Brelative%2Bshedding%2Brate_Thessaloniki_up%2Bto%2B09%2B12%2B2021_LONG.jpg?itok=T6RFdJm5)
Συγκεκριμένα, στα δείγματα που λαμβάνονται καθημερινά στην είσοδο της Εγκατάστασης Επεξεργασίας Λυμάτων Θεσσαλονίκης, αναφορικά με τις εξορθολογισμένες τιμές σχετικής έκκρισης ιικού φορτίου, η μέση τιμή των δύο πιο πρόσφατων μετρήσεων, δηλαδή της Τετάρτης 08/12 και της Πέμπτης 09/12 είναι:
- Σταθερή (+5%) σε σχέση με τη μέση τιμή των δύο αμέσως προηγούμενων μετρήσεων του Δευτέρας 06/12 και της Τρίτης 07/12.
- Οριακά σταθερή (-13%) σε σχέση με την μέση τιμή της προηγούμενης Τετάρτης 01/12 και Πέμπτης 02/12.
![Πίνακας του ΑΠΘ](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2021-12/Rationalized%2Brelative%2Bshedding%2Brate_Thessaloniki_up%2Bto%2B09%2B12%2B2021_SHORT.jpg?itok=hyakCe64)
Η μεθοδολογία αποτίμησης του κορωνοϊού στα αστικά απόβλητα, που ανέπτυξε η ομάδα του ΑΠΘ, εξορθολογίζει τις μετρήσεις συγκέντρωσης του γονιδιώματος του ιού με βάση 24 περιβαλλοντικούς παράγοντες, που δύνανται να αλλοιώσουν τα αποτελέσματα των μετρήσεων.
- Επισυνάπτονται σχετικά διαγράμματα που παραχώρησε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ η Ομάδα Επιδημιολογίας Λυμάτων του ΑΠΘ