Η Κατερίνα Νοτοπούλου πέρασε από το ένα στο άλλο άκρο στη χρήση της ελληνικής γλώσσας, χρησιμοποιώντας αρχαία ελληνικά.
Μετά τα μαργαριτάρια με τον τσέο (σ.σ.: CEO), τον διευθύνων (σ.σ.: αντί του σωστού «διευθύνοντα»), το «σε εποχές μεγάλης υπεξαίρεσης», την «επανανοματοδότηση» και τον «γλυκασμό ψυχής» η Κατερίνα Νοτοπούλου τώρα αποφάσισε να χρησιμοποιήσει αρχαία ελληνικά. Στο μήνυμά της στο twitter για τα Φώτα η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ χρησιμοποίησε το ρήμα «ελλάμψει».
Οι ευχές της Κατερίνας Νοτοπούλου στο twitter
Συγκεκριμένα έγραψε «Το φως των Θεοφανείων, το ιδιαίτερο αυτό φως ας ελλάμψει κάθε ανθρώπινο πρόσωπο.Σήμερα,σε δύσκολες κ ταραγμένες στιγμές για τον πλανήτη ας φωτιστούν οι πράξεις κ οι πολιτικές απο δικαιοσύνη,αλληλεγγύη,αγάπη κ σεβασμό στο περιβάλλον. Να υπηρετούμε πάντα τον Άνθρωπο.
Καλή φώτιση!»
Το ρήμα που χρησιμοποίησε η Κατερίνα Νοτοπούλου υπάρχει, ωστόσο είναι αρχαιοπρεπές,δεν χρησιμοποιείται πλέον και το αποτέλεσμα ήταν να πάρει «φωτιά» το twitter από σχόλια.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/katerina-notopoulou-twitter-1_0.png?itok=T0FjynaL)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/katerina-notopoulou-twitter-2_0.png?itok=1vCqZXqU)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/katerina-notopoulou-twitter-3_0.png?itok=2sfTWtkr)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/katerina-notopoulou-twitter-4_0.png?itok=GmWw0V_H)