Η πρώτη φάση της συνεκπαίδευσης μεταξύ των ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων με την ισπανική ναυτική Δύναμη SP ESG (Spanish Navy Expeditionary Strike Group), με την ονομασία «DEDALO 23», διεξήχθη στις 3 και 4 Φεβρουαρίου, στην ευρύτερη θαλάσσια περιοχή βορειοδυτικά της Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια της συνεκπαίδευσης εκτελέσθηκαν:
- Εναέρια μάχη μεταξύ διαφορετικών τύπων αεροσκαφών (Dissimilar Air Combat Training - DACT)
- Ασκήσεις πολέμου επιφανείας (Surface Warfare Exercise - SURFEX)
- Συνδυασμένη ανθυποβρυχιακή άσκηση (Combined Anti - Submarine Exercise - CASEX)
- Ασκήσεις ναυτικών προχωρητικών ελιγμών (Miscellaneous Exercise - MISCEX)
- Αεροπορικά σενάρια Slow Mover Protection (SLOMO PROTECT)
- Ναυτικά γυμνάσια επικοινωνιών και ανεφοδιασμού εν πλω και
- Σενάρια εγγύς αεροπορικης υποστήριξης (Close Air Support - CAS) από μαχητικά αεροσκάφη F-16 και AV-8B με κατάδειξη από ελεγκτές τερματικής καθοδήγησης (Joint Terminal Attack Controller - JTAC).
Την ισπανική ναυτική δύναμη αποτελούν το αεροπλανοφόρο αμφιβίων επιχειρήσεων ESPS JUAN CARLOS I, η φρεγάτα ESPS BLAS DE LEZO, το πλοίο αμφιβίων επιχειρήσεων ESPS GALICIA και το πλοίο γενικής υποστήριξης ESPS CANTABRIA, από τα οποια επιχείρησαν 8 μαχητικά αεροσκάφη AV-8B.
Οι ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις συμμετείχαν με:
- Δύο επιθετικά ελικόπτερα AH-64A, 1 μεταφορικό ελικόπτερο CH-47D και 1 ελικόπτερο UH-1H του Στρατού Ξηράς
- Ένα υποβρύχιο, 1 φρεγάτα με το οργανικό της ελικόπτερο και 1 σκάφος ανορθόδοξου πολέμου του Πολεμικού Ναυτικού
- Τέσσερα μαχητικά αεροσκάφη F-16 της Πολεμικής Αεροπορίας και με
- Ένα τμήμα Ειδικών Επιχειρήσεων του τμήματος Ναυτικών Ειδικών Επιχειρήσεων (ΤΝΕΕ) της διοίκησης Ειδικού Πολέμου του ΓΕΕΘΑ..
Η εν λόγω συνεκπαίδευση συνέβαλε στην προαγωγή του επιπέδου της επιχειρησιακής ετοιμότητας, της μαχητικής ικανότητας, της διαλειτουργικότητας και της συνεργασίας μεταξύ των συμμετεχόντων σε διμερές και συμμαχικό πλαίσιο.