Το «παρών» στην πορεία της Πρωτομαγιάς στο κέντρο της Αθήνας έδωσε ο Γιάνης Βαρουφάκης.
Ο Γιάνης Βαρουφάκης με μέλη του Μέρα 25 συμμετέχουν στις μαζικές πορείες και τα συλλαλητήρια των ομοσπονδιών, συνδικάτων και συλλογικοτήτων στο κέντρο της πόλης.
![Ο Γιάνης Βαρουφάκης με μέλη του Μέρα 25](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/varoufakis-poreia-protomagia-2019-5-1_iefimerida_0.jpg?itok=OW6pZMj6)
Σε μήνυμά του στο Twitter, ο πρώην υπουργός Οικονομικών έγραψε: «Πρωτομαγιά. Ημέρα αντίστασης στην αυθάδεια του καπιταλισμού», ενώ στο μήνυμα πρόσθεσε: «Δύο αιώνες τώρα, η εργασία αντιστέκεται στην πλήρη εμπορευματοποίησή της στα γρανάζια της συσσώρευσης κεφαλαίου. Σήμερα, Πρωτομαγιά, γιορτάζουμε αυτούς τους αγώνες διαδηλώνοντας ειρηνικά αλλά με αποφασιστικότητα στους δρόμους των πόλεων όλου του κόσμου».
Ο Γιάνης Βαρουφάκης, όπως και πέρυσι είχε δίπλα του την σύζυγό του εικαστικό Δανάη Στράτου.
![Ο Γιάνης Βαρουφάκης στην πορεία της Πρωτομαγιάς](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/varoufakis-poreia-protomagia_iefimerida_0.jpg?itok=97qW-Q9W)
Πέρυσι, το ζευγάρι συμμετείχε στις εκδηλώσεις για την εργατική Πρωτομαγιά φορώντας κόκκινο γαρύφαλλο στα μπλουζάκια τους.
![Δανάη Στράτου και Γιάνης Βαρουφάκης με πανό στα χέρια](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/danai-stratoy-gianis-varoufakis-pano.jpg?itok=mIZ0GaS6)
![Δανάη Στράτου και Γιάνης Βαρουφάκης στην πορεία, κρατώντας πανό](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/danai-stratoy-gianis-varoufakis-pano-anypakoi.jpg?itok=r2I3kIsy)
Φωτογραφίες: IntimeNews/ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ