Τι και αν οι εκκλησίες είναι κλειστές λόγω κορωνοϊού και απαγορεύεται η είσοδος σε πιστούς. Στη Ρόδο κάνουν του κεφαλιού τους.
Ξημερώματα ο επιτάφιος στα στενά της Ρόδου
Εικόνες συνωστισμού δημιούργησαν οι κάτοικοι στον Αρχάγγελο της Ρόδου που περιέφεραν κανονικά τον Επιτάφιο τους τα ξημερώματα του Μεγάλου Σαββάτου. Με τις λαμπάδες ανά χείρας, ακολούθησαν τον Επιτάφιο μέσα στα στενάκια, ενώ προπορευόταν κάποιος που κρατούσε ελληνική σημαία.
Αστυνομικές δυνάμεις δεν υπήρχαν εκείνη την ώρα κι έτσι κάποιοι βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν του κεφαλιού τους σε μια εποχή που πρώτο μέλημα είναι η διαφύλαξη της υγείας με απαγορεύσεις συναθροίσεων.
Δείτε το βίντεο από facebook:
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο