Με τη φρεγάτα «ΑΙΓΑΙΟΝ» μετά του οργανικού της ελικοπτέρου (τύπου S-70B) και το υποβρύχιο «ΚΑΤΣΩΝΗΣ» συμμετείχε το Πολεμικό Ναυτικό στη νατοϊκή άσκηση «Dynamic Manta 20» που διεξήχθη στην ευρύτερη θαλάσσια περιοχή της Σικελίας, της Αδριατικής θάλασσας και της κεντρικής Μεσογείου, από 25/02 έως 06/03.
Στην άσκηση συμμετείχαν επίσης πλοία, υποβρύχια, ελικόπτερα, αεροσκάφη ναυτικής συνεργασίας και προσωπικό, από Γαλλία, Γερμανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, Ισπανία, Ιταλία, Καναδά, Τουρκία καθώς και μονάδες της συμμαχικής ναυτικής δύναμης Standing NΑΤΟ Maritime Group 2 (SNMG2).
![Συμμετοχή του Πολεμικού Ναυτικού στη Συμμαχική Ασκηση «DYNAMIC MANTA 20»](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/polemiko-naytiko-askisi-6-3-20.jpg?itok=V1hGPKIp)
![Η στιγμή που το υποβρύχιο «ΚΑΤΣΩΝΗΣ» ξεπροβάλει από τη θάλασσα](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/upobrixio-polemiko-naytiko.jpg?itok=EE5P1iqY)
Η συγκεκριμένη άσκηση διεξάγεται υπό το ΝΑΤΟ σε ετήσια βάση, με σκοπό την εκπαίδευση των συμμετεχόντων στον ανθυποβρυχιακό πόλεμο υπό ρεαλιστικές συνθήκες, σε σύνθετα επιχειρησιακά σενάρια και περιβάλλον πολλαπλής απειλής, καθώς και την προαγωγή του επιπέδου της συνεργασίας των μονάδων σε συμμαχικό πλαίσιο.
![H φρεγάτα «ΑΙΓΑΙΟΝ» που συμμετείχε στην άσκηση «DYNAMIC MANTA 20»](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/polemiko-naytiko-a-6-3-20.jpg?itok=ka6WdSRl)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/askisi.jpg?itok=yrm47515)