Οι καρναβαλιστές με τις στολές τους ξεχύθηκαν στους δρόμους της Πάτρας, ξορκίζοντας με διασκέδαση τον φόβο του κορωνοϊού.
Για πρώτη φορά από το 1964 που ο θάνατος του βασιλιά Παύλου ακύρωσε το καρναβάλι της Πάτρας , τα σχέδια των καρναβαλιστών ματαιώνονται λόγω του κορωνοϊού.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/patra-karnavali-4.jpg?itok=w1JWRt6A)
Η Αχαϊκή πρωτεύουσα ωστόσο, βουλιάζει τις τελευταίες ώρες από κόσμο που δεν ακύρωσε το προγραμματισμένο ταξίδι του, παρά την απόφαση της κυβέρνησης να μην πραγματοποιηθεί το καρναβάλι.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/patra-karnavali-3.jpg?itok=XV32m2sT)
«Είχαμε προγραμματίσει από καιρό το ταξίδι και είχαμε νοικιάσει στολές για μας και τα παιδιά» λέει στο iefimerida ταξιδιώτης από την Αθήνα προσθέτοντας: Δεν αλλάξαμε το πρόγραμμά μας γιατί θεωρούμε ότι δεν υπάρχει λόγος πανικού, αρκεί να είμαστε προσεκτικοί.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/patra-karnavali-2.jpg?itok=OqQXOZpe)
Στην οδό Ρήγα Φεραίου, στα καφέ, τα μπαρ και τα εστιατόρια, όλη τη νύχτα δεν έπεφτε καρφίτσα, ενώ οι γύρω δρόμοι είχαν πλημμυρίσει από ντόπιους και επισκέπτες.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/patra-karnavali-1.jpg?itok=Mq1gv2pG)
Τηρώντας το έθιμο είχαν μεταμφιεστεί και διασκέδαζαν σε ξέφρενους ρυθμούς αγνοώντας τον συνωστισμό, παρά το γεγονός ότι ανακοινώθηκαν και νέα κρούσματα της νόσου που έχει σημάνει συναγερμό στις αρχές.