Φωτιά ξέσπασε στις 10:00 το πρωί στο εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου στην Αγία Τριάδα του Δήμου Ναυπλιέων.
Ένας περαστικός είδε πυκνό καπνό να βγαίνει από το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου και ενημέρωσε τον παπά Γιάννη , ο οποίος διέκοψε τη λειτουργία στην Αγία Τριάδα, πήρε ένα πυροσβεστήρα, έτρεξε στο εκκλησάκι και έσβησε τη φωτιά.
Βίντεο από τη φωτιά στο εκκλησάκι την Αγία Τριάδα Ναυπλίου
Η άμεση επέμβαση του απέτρεψε την εξάπλωση της πυρκαγιάς που θα είχε καταστρεπτικές συνέπειες, ενώ στο σημείο έσπευσε η αστυνομία και η πυροσβεστική. Οπως αναφέρει η τοπική ιστοσελίδα argolikeseidhseis.gr, μέχρι στιγμής δεν έχει διευκρινιστεί η αιτία της φωτιάς.
Σημειώνεται ότι ο παπά Γιάννης, είναι εθελοντής πυροσβέστης. Οπως φαίνεται από τος φωτογραφίες που ακολουθούν η πυρκαγιά περιορίστηκε μόνο σε μια γωνία του Ιερού Ναού και δεν εξαπλώθηκε χάρη στην άμεση επέμβαση του ιερέα.
![Φωτιά σε εκκλησία](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/fotia-ekklisaki.jpg?itok=dUeWnbdB)
![Φωτιά σε εκκλησία](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/fotia-ekklisia-nayplio.jpg?itok=HrweeLi_)
Φωτογραφία: EUROKINISSI/ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ