Κοκκίνισε ο ουρανός το βράδυ της Παρασκευής, καθώς η φωτιά στο Ποικίλο Όρος, πίσω από την Πετρούπολη συνεχίζει να καίει στην πλαγιά, με κατεύθυνση προς την Πάρνηθα.
Η φωτιά ξέσπασε το μεσημέρι κοντά στο νεκροταφείο Άνω Λιοσίων και παρά τις προσπάθειες των ανδρών της Πυροσβεστικής δεν κατέστη δυνατό να τεθεί υπό έλεγχο.
Νωρίτερα, έγινε γνωστό πως η πυρκαγιά που εκδηλώθηκεστα Άνω Λιόσια και σύμφωνα με την Πυροσβεστική κινούνταν προς την Πετρούπολη. Στην περιοχή έπνεαν ισχυροί άνεμοι καθώς έπεφτε το σκοτάδι το βράδυ της Παρασκευής.
![Η εικόνα της φωτιάς από την Πετρούπολη](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2021-08/fotia-petroupoli-parnitha-olokliri.jpg?itok=GpieENJC)
Μέχρι στιγμής δεν κινδυνεύει κατοικημένη περιοχή ωστόσο γίνεται μάχη να ελεγχθεί η πυρκαγιά πριν νυχτώσει. Αυτή την ώρα επιχειρούν για την κατάσβεσή της 25 πυροσβέστες με δώδεκα οχήματα, δύο αεροσκάφη και ένα ελικόπτερο.