Ο «επίλογος» των φετινών εορταστικών εκδηλώσεων στα Χανιά για τα 80 χρόνια από τη Μάχη της Κρήτης γράφτηκε το απόγευμα της Κυριακής στο αεροδρόμιο του Μάλεμε.
Εκεί ήταν και ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Νίκος Παναγιωτόπουλος και εκπρόσωποι της πολιτικής και στρατιωτικής ηγεσίας, αλλά και της τοπικής αυτοδιοίκησης.
Η τελετή λήξης των εορταστικών εκδηλώσεων της 80ης Επετείου της Μάχη της Κρήτης στο αεροδρόμιο του Μάλεμε πραγματοποιήθηκε φυσικά με όλα τα ισχύοντα υγειονομικά περιοριστικά μέτρα. Η διέλευση στον χώρο του μνημείου ελεγχόταν στην είσοδο, ώστε να αποφευχθεί ο συνωστισμός.
Στην Ελλάδα, σύμφωνα με το zarpanews, βρίσκεται για προπονήσεις η ομάδα επίδειξης της Βασιλικής Αεροπορίας της Βρετανίας (Royal Air Force). Μαζί τους και αεροσκάφη F-16 από την 115 Π.Μ.
Το σμήνος που εντυπωσιάζει με τις εντυπωσιακές του πτήσεις σε πολλά σημεία του πλανήτη, τίμησε και την επέτειο της μάχης της Κρήτης με μία πτήση επίδειξης.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2021-05/stratiotes-stratiotiki-stoli-machi-kritis.jpg?itok=0FDmWhNZ)
Στην εκδήλωση έγιναν τα αποκαλυπτήρια του «Μνημείου Πεσόντων της Μάχης της Κρήτης» από τον υπουργό Εθνικής Άμυνας.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2021-05/mnimio-machi-kritis-nikos-panagiotopoulos.jpg?itok=NoiKYGC0)