Ένας σερβιτόρος σε εστιατόριο στα Χανιά της Κρήτης βραβεύτηκε για τις πρώτες βοήθειες που προσέφερε σε τουρίστα, ο οποίος έτρωγε στο μαγαζί και παραλίγο να πνιγεί.
«Είναι τιμή μου να λαμβάνω το βραβείο 112. Ο σκοπός, από την αρχή, ήταν να ανεβάσω αυτό το βίντεο για να δουν οι άνθρωποι πόσο σημαντικές είναι οι πρώτες βοήθειες. Σε έναν τέλειο κόσμο, θα γίνονταν μαθήματα πρώτων βοηθειών σε κάθε σχολείο. Ελπίζω αυτό να γίνει πραγματικότητα κάποια στιγμή», αναφέρει ο Βασίλης Παντελάκης στο μήνυμά του για το βραβείο που έλαβε.
Πώς συνέβη το περιστατικό;
Ήταν πριν από δύο χρόνια και συγκεκριμένα Μάιος του 2019 όταν ένας Βρετανός τουρίστας με τη σύζυγό του απολάμβαναν τις διακοπές του στα Χανιά και έτρωγαν σε εστιατόριο στο λιμάνι της κρητικής πόλης όταν ξαφνικά ο άντρας στραβοκατάπιε και δεν μπορούσε να πάρει ανάσα.
Αμέσως σηκώθηκε όρθιος και η σύζυγος προσπάθησε να τον βοηθήσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα, όπως φαίνεται και στο βίντεο που ακολουθεί. Ευτυχώς όμως, επενέβη ο Βασίλης Παντελάκης σώζοντάς τον από πνιγμό με μια κίνηση, όπως είπε, που την έμαθε από το Ίντερνετ.
«Καταφέραμε με αυτό το βίντεο να δει ο κόσμος ότι είναι δυνατό με τη γνώση πρώτων βοηθειών να σώσει κάποια ζωή. Γίνονται σχετικά σεμινάρια σε όλο τον κόσμο και στα Χανιά στους χώρους εστίασης», εξέφρασε ο Βασίλης Παντελάκης που έλαβε το βραβείο πρώτων βοηθειών από την υπηρεσία 112 της EENA (European Emergency Number Association).