Τα εγκαίνια της πλατείας Ελευθερίας πραγματοποιήθηκαν στον Κορυδαλλό, ύστερα από 8 χρόνια που παρέμεινε κλειστή λόγω των εργασιών για την κατασκευή του σταθμού Μετρό.
Η ολοκλήρωση των εργασιών και η έναρξη λειτουργίας των τριών νέων σταθμών σε «Αγία Βαρβάρα», «Κορυδαλλό» και «Νίκαια» απελευθέρωσε δημόσιο χώρο για τους κατοίκους του Δήμου Κορυδαλλού.
Πράσινο και πρότυπες παιδικές χαρές στην πλατεία Ελευθερίας
Η Πλατεία Ελευθερίας αποδόθηκε στους δημότες και τους επισκέπτες του Κορυδαλλού πλήρως διαμορφωμένη, με πράσινο και δύο πρότυπες παιδικές χαρές με σύγχρονα και ασφαλή όργανα για τα παιδιά όλων των ηλικιών.
![Μια από τις δύο Πρότυπες παιδικές χαρές στην πλατεία Ελευθερίας](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/paidiki-xara-koridalos-dimarxos-metro.jpg?itok=oI91msW4)
«Ο νέος σταθμός αποτελεί ιστορικής σημασίας ευκαιρία και συνάμα πρόκληση για όλους μας να αναδείξουμε το Μετρό σε μοχλό ανάπτυξης της πόλης», τόνισε στην ομιλία του ο δήμαρχος Κορυδαλλού, Νίκος Χουρσαλάς.
Δημοτική συγκοινωνία θα συνδέει τον Δήμο με το μετρό
Παράλληλα, σημείωσε ότι: «απαιτούνται συντονισμένες δράσεις και ενέργειες, στοχεύοντας στη βελτίωση της καθημερινότητας των κατοίκων, την αύξηση της επισκεψιμότητας του εμπορικού κέντρου και τη στήριξη των τοπικών επιχειρήσεων, καθώς, έφτασε η ώρα για όλους να βιώσουν τα οφέλη αυτού του έργου».
![Τα εγκαίνια της Πλατείας Ελευθερίας στον Κορυδαλλό](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/fwto-ekdilwseis-koridalos-07-07-2020.jpg?itok=isNS6BqL)
Ο κ. Χουρσαλάς δεσμεύτηκε ότι: «πολύ σύντομα θα γίνει πράξη η λειτουργία της Δημοτικής Συγκοινωνίας, με σύγχρονο στόλο ώστε να υπάρχει άνετη και άμεση πρόσβαση για όλους τους κατοίκους στην Πλατεία Ελευθερίας και τον σταθμό του Μετρό».