Ο ΕΟΔΥ ανακοίνωσε 23 νέα επιβεβαιωμένα κρούσματα κορωνοϊού στη χώρα μας.
Σύμφωνα με πληροφορίες, 6 καταγράφηκαν στην Καστοριά, από τρία στη Σύρο και στη Λέσβο σε ειδική δομή καραντίνας, 2 στην Παραμυθιά, και ένα στην Αθήνα. Παράλληλα καταγράφηκαν 8 κρούσματα από πτήσεις.
Ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων είναι 3366, εκ των οποίων το 55.0% άνδρες αφορά άνδρες.
753 (22.4%) θεωρούνται σχετιζόμενα με ταξίδι από το εξωτερικό και 1873 (55.6%) είναι σχετιζόμενα με ήδη γνωστό κρούσμα.
![κορωνοϊός καμπύλη κρούσματα](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/koronoios-ellada-kampyli1.jpg?itok=NuwV0oiu)
11 συμπολίτες μας νοσηλεύονται διασωληνωμένοι. Η διάμεση ηλικία τους είναι 60 ετών. 3 (27.3%) είναι γυναίκες και οι υπόλοιποι άνδρες. To 81.8% έχει υποκείμενο νόσημα ή είναι ηλικιωμένοι 70 ετών και άνω. 119 ασθενείς έχουν εξέλθει από τις ΜΕΘ.
Τέλος, δεν έχει καταγραφεί κανένας νέος θάνατος ενώ έχουμε 191 θανάτους συνολικά στη χώρα. 61 (31.9%) γυναίκες και οι υπόλοιποι άνδρες. Η διάμεση ηλικία των θανόντων συμπολιτών μας ήταν τα 76 έτη και το 95.8% είχε κάποιο υποκείμενο νόσημα ή/και ηλικία 70 ετών και άνω.
Ο χάρτης που ακολουθεί αποτυπώνει τη γεωγραφική κατανομή των συνολικών κρουσμάτων COVID-19 ανά Περιφερειακή Ενότητα της χώρας, με βάση την δηλωθείσα διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του ασθενούς.
![κορωνοϊός χάρτης γεωγραφική κατανομή των συνολικών κρουσμάτων](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/koronoios-xartis-geografiki-diaspora1.jpg?itok=pRJ9p1rc)