Από τις 20 Απριλίου ο Οδοντωτός σιδηρόδρομος έχει διακόψει τα δρομολόγιά του σε Διακοπτό-Καλάβρυτα εξαιτίας κατολίσθησης, με αποτέλεσμα εδώ και έναν μήνα να παραμένει ακινητοποιημένος, οδηγώντας την περιοχή σε οικονομική καταστροφή.
Η απουσία τού τρένου έχει οδηγήσει σε ακυρώσεις εκδρομών, διακοπή τουριστικής δραστηριότητας και ακυρώσεις εκδηλώσεων στις περιοχές Διακοπτό-Καλάβρυτα.
![Η καταστροφή στη διαδρομή του Οδοντωτού μετά την κατολίσθηση](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/kalavrita-katolisthisi-odontotos-iefimerida.jpg?itok=scq1Fd7t)
Η ανακοίνωση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ
Η κυκλοφορία του Οδοντωτού σιδηροδρόμου από τον διαχειριστή υποδομής ΟΣΕ, που έχει την αποκλειστική ευθύνη των γραμμών, τέθηκε υπό απαγόρευση εδώ και ένα μήνα. Η απαγόρευση κρίθηκε αναγκαία για λόγους ασφαλείας, δεδομένου ενός σοβαρού φαινομένου κατολίσθησης που εξελίχτηκε στην περιοχή.
Η απουσία του εμβληματικού τραίνου έχει οδηγήσει σε ακυρώσεις εκδρομών, διακοπή τουριστικής δραστηριότητας και ακυρώσεις εκδηλώσεων, με αποτέλεσμα τεράστια οικονομική απώλεια και μαρασμό στην περιοχή.
Δυστυχώς, η ΤΡΑΙΝΟΣΕ αδυνατεί να επανεκκινήσει τα δρομολόγιά της στην ιστορική αυτή διαδρομή, εάν ο ΟΣΕ δεν άρει την απαγόρευση κυκλοφορίας.
Με το βλέμμα στραμμένο στις ανάγκες της τοπικής κοινωνίας, είμαστε σε αναμονή για την επαναλειτουργία του Οδοντωτού.