Ηταν η τελετή παράδοσης του γλυπτού «Το Δένδρο της Ειρήνης» από τον Σύλλογο Ελπίδα στον Δήμο Αθηναίων,. Τελετή στη οποία έδωσαν το παρών, ο πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο Δήμαρχος Αθηναίων, αλλά και ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Παναγιώτης Πικραμμένος.
Ηταν ακόμα εκεί ο Περιφερειάρχης Αττικής Γιώργος Πατούλης μετά της συζύγου του αλλά και η Πρόεδρος του Συλλόγου Ελπίδα Μαριάννα Βαρδινογιάννη. Μαζί στην τελετή, βρέθηκε και ο πρίγκιπας Νικόλαος με την Τατιάνα Μπλάνικ.
![Γλυπτό δώρισε ο Συλλογος Ελπιδα στον Δήμο Αθηναίων](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/glypto-vardinogianni-proedros.jpg?itok=t6Zp0BIH)
Η τελετή έγινε με αφορμή την παράδοση του γλυπτού το Δένδρο της Ειρήνης, έργο της διεθνούς εμβέλειας γλύπτριας Hedva Ser, στον Δήμο Αθηναίων από τον Σύλλογο Φίλων Παιδιών με Καρκίνο «Ελπίδα».
![Το γλυπτό λέγεται το Δένδρο της Ειρήνης](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/glipto-marianna-vardinogianni-dimos-athinaion.jpg?itok=jYNP1bNh)
Μια ήταν μια προσφορά της Μαριάννας Βαρδινογιάννη, «η οποία είχε την έμπνευση αυτής της τόσο μεγάλης αλλά και τόσο συμβολικής προσφοράς στον Δήμο Αθηναίων», όπως σημείωσε στην προσφώνησή του ο πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπιος Παυλόπουλος.
![Ο Γ.Πατούλης με τον πρίγκιπα Νικόλαο](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/patoulis-pringipas-nikolaos.jpg?itok=uWtTTLQD)
Στην εκδήλωση έδωσαν το παρών, μεταξύ άλλων, η βουλευτής Ολγα Κεφαλογιάννη, ο Κωνσταντίνος Μπογδάνος και ο Νάσος Πλεύρης.