Το τελευταίο «αντίο» είπαν το μεσημέρι του Σαββάτου συγγενείς, φίλοι και πλήθος κόσμου, στον Γιάννη Σπανό.
Η κηδεία του μεγάλου μουσικοσυνθέτη, ο οποίος έγραψε τεράστιες επιτυχίες που τραγουδάμε μέχρι σήμερα, πραγματοποιήθηκε στην ιδιαίτερη πατρίδα του το Κιάτο.
![Κόσμος στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/ekklisia-kideia-gianni-spanou.jpg?itok=HX9QFKbY)
Στις 13.00 ακριβώς έφτασε στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, η σορός του, η οποία μπήκε στον ιερό ναό, υπό το χειροκρότημα του κόσμου, όπου τέθηκε σε προσκύνημα για μια ώρα.
Λίγο μετά τις 15:00, η σορός του Γιάννη Σπανού, συνοδεία της μπάντας του Δήμου που έπαιζε τη μουσική του, οδηγήθηκε στην τελευταία του κατοικία. Συντετριμμένη η ανιψιά του, Σοφία, ακολουθούσε το αυτοκίνητο που την μετέφερε.
Ο Γιάννης Σπανός, έφυγε από τη ζωή στις 31 Οκτωβρίου 2019, σε ηλικία 85 ετών. Σύμφωνα με το Αθηναϊκό – Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων, ο θάνατός του οφειλόταν σε βαρύ εγκεφαλικό.
Στεφάνια μεταξύ άλλων έχουν στείλει η υπουργός Πολιτισμού, Λίνα Μενδωνη, και ο πρώην πρωθυπουργός, Αλέξης Τσίπρας.
![Στεφάνι έστειλε ο Αλέξης Τσίπρας](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/stefani-syriza-gia-gianni-spanou.jpg?itok=qNEr8T2g)
Επίσης ο καλός φίλος του, με τον οποίο θα συνεργαζόταν τον προσεχή χειμώνα, Γιώργος Κατσαρός, η Χαρούλα Αλεξίου, η Τάνια Τσανακλίδου και πολλοί άλλοι καλλιτέχνες. «Καλό ταξίδι αγαπημένε μου», αναγράφεται στο στεφάνι που έστειλε η Χαρούλα Αλεξίου.
![Το στεφάνι που έστειλε η Χαρούλα Αλεξίου](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/xaris-alexioy-stefani.jpg?itok=cSBGf8Cq)
Πλήθος κόσμου έσπευσε στον ναό να του πει το τελευταίο αντίο.
![Σε προσκύνημα τέθηκε η σορός του Γιάννη Σπανού](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/proskinima-sorou-gianni-spanou.jpg?itok=LKP5oSB3)
Στεφάνι έστειλαν και ο Μίμης με τη Λουκίλα Πλέσσα.
![Το στεφάνι που έστειλε ο Μίμης Πλέσσας](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/stefani-mimi-plessa.jpg?itok=KfyPalnm)
Ανάμεσα στους καλλιτέχνες που παρευρέθηκαν στην κηδεία του Γιάννη Σπανού, ο Γιώργος Νταλάρας, με τη σύζυγό του, Άννα.
![Γιώργος και Άννα Νταλάρα](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/giorgos-ntalaras-anna-ntalara.jpg?itok=1Avd9Ywb)
Εκεί και ο Λάκης Παπαδόπουλος με τον μουσικό Παντελή Αμπαζή.
![Παντελής Αμπαζής Λάκης Παπαδόπουλος](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/ampatzis-lakis-papadopoulos-kideia-spanou.jpg?itok=JXaAs-aF)
Το τελευταίο αντίο στον Γιάννη Σπανό, ο οποίος θεωρείται ότι «βάφτισε» το Νέο Κύμα, είπε και ο τραγουδιστής Νεκτάριος Σφυράκης
![Νεκτάριος Σφυράκης](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/nektarios-sfyrakis-kideia-spanou.jpg?itok=kGg7lzu7)
Φωτογραφίες: NDP